Problemy ze spłatą kredytu lub pożyczki? Zobacz, co możesz zrobić

Problemy ze spłatą kredytu lub pożyczki Zobacz, co możesz zrobić

Jeżeli już się decydujemy na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki pozabankowej, to najczęściej mamy takie intencje, że oczywiście wszystko zostanie przez nas uregulowane. Jednak trzeba liczyć się również z tym, iż mogą pojawić się pewne sytuacje, podczas których nie poradzimy sobie z naszymi finansami. Zobacz z jakich możliwości możesz skorzystać, gdy tylko takie momenty się pojawią.

Brak spłaty kredytu lub pożyczki – konsekwencje

W pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi konsekwencjami, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć, jeżeli faktycznie przestaniesz spłacać swoje zobowiązanie. Zwykle bank lub firma pożyczkowa zaczyna naliczać tak zwane koszty nieterminowości. Do nich zaliczają się odsetki za opóźnienie. W tej chwili nie musimy się pod żadnym pozorem obawiać tego, że nie wiadomo z jak dużymi kosztami przyjdzie się nam zmierzyć, ponieważ wszystkie opłaty za nieterminową spłatę, są ustalane w ramach przepisów prawnych.

Zatem na pewno do naszego zobowiązania będą doliczane jeszcze dodatkowo odsetki za opóźnienie. Ale oczywiście nie będą to jedyne koszty, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. W przypadku pożyczek pozabankowych, opłaty doliczane są także za wysyłane monity. Warto wspomnieć o tym, że zarówno bank, jak i również firma pożyczkowa mają całkowite prawo do tego, żeby wypowiedzieć nierzetelnym Klientom umowę. Niestety takie posunięcie nie będzie dla nich oznaczać niczego dobrego.

Innym rozwiązaniem, jakie jest stosowane przez placówki finansowe, jest przekazanie czynności windykacyjnych innej firmie. Najczęściej tak się dzieje w przypadku firm pożyczkowych, które bezpośrednio nie zajmują się odzyskiwaniem długów. Warto jednak wspomnieć również o tym, że koszty związane z procesem windykacyjnym, też zwykle spoczywają po stronie dłużnika. Jeżeli nadal zadłużenie nie będzie spłacane, to wierzyciel ma prawo umieścić dane osobowe swojego nierzetelnego Klienta w bazach dłużników. Banki na pewno takie dane umieszczają w głównej bazie, którą jest Biuro Informacji Kredytowej. Natomiast firmy pożyczkowe zdecydowanie częściej korzystają z takich rozwiązań, jak Biuro Informacji Gospodarczej, czy też Krajowy Rejestr Dłużników.

Ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Możemy w takim razie spodziewać się sądowego nakazu oddania zadłużenia. Oczywiście należy pamiętać również o tym, że koszty postępowania sądowego, także będą spoczywać na naszym rachunku.

Co możemy zrobić w momencie, kiedy mamy problem ze spłatą?

Należy zacząć od tego, że tego typu pytanie powinniśmy zadać sobie jeszcze przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Wtedy faktycznie byśmy mieli przygotowany plan awaryjny na tego typu sytuacje. Tym bardziej, jeżeli zaciągamy kredyt na dłuższy okres czasu i nie wiemy, jak nasza sytuacja finansowa będzie prezentować się za kilka lat.

W przypadku kredytów, często możemy skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych. Jest to rozwiązanie pozwalające na przesunięcie przynajmniej jednej raty w skali całego roku. Zatem, jeżeli znajdujemy się właśnie w sytuacji, kiedy mamy na głowie zdecydowanie więcej wydatków, niż dotychczas, to możemy wnioskować o przesunięcie raty na koniec spłaty. Wtedy ta rata w żaden sposób nie jest pominięta, ale za to z powodzeniem możemy uregulować ją w nieco innym czasie.

Natomiast firmy pożyczkowe, jasno określają rozwiązania dla osób, które miałyby się spóźnić z terminem płatności. Okazuje się, że do takich rozwiązań najczęściej zalicza się przesunięcie terminu spłaty, bądź też możliwość zaciągnięcia pożyczki refinansującej. Niestety minusem takich rozwiązań jest to, iż zwykle musimy dodatkowo opłacić prowizję za taki przywilej.

Na pewno nie powinniśmy udawać, że nic się nie stało. Ponieważ automatycznie będą naliczane wszelkie opłaty i zaczniemy ponosić coraz gorsze konsekwencje. Czekanie, aż sytuacja w jakikolwiek sposób samodzielnie się rozwiąże, jest niestety najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić. To właśnie z tego powodu pojawiają się najczęściej poważne długi. Dodatkowo nie powinniśmy szukać innych pożyczek lub kredytów, które zaciągniemy tylko po to, by spłacić swoje poprzednie zobowiązanie. W ten sposób możemy bardzo łatwo wpaść w spiralę długów.

Jeżeli firma pożyczkowa lub bank, jasno nie określiły, co dokładnie możemy zrobić, jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, to i tak najlepszym rozwiązaniem, będzie jak najszybszy kontakt z Biurem Obsługi Klienta. W ten sposób dajemy znać instytucji finansowej, że jesteśmy świadomi swojej sytuacji, ale jednocześnie chcemy jak najszybciej znaleźć dla siebie cenne rozwiązanie.

W takich okolicznościach zwykle proponowany jest zupełnie nowy harmonogram spłaty. Ponieważ firma pożyczkowa lub też bank, będą ze wszystkich sił starać się dopasować wysokość rat do naszych możliwości. W końcu zdecydowanie lepiej jest, kiedy powoli spłacamy swoje zobowiązanie, niż w momencie, kiedy nie spłacamy go wcale.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje