Jakie są różnice między transakcjami na rynku pierwotnym a wtórnym?
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/luk/domains/finansoland.pl/public_html/wp-content/themes/finansoland/single-poradnik-lista.php on line 5

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym dotyczy transakcji dokonanych bezpośrednio od inwestora, którym jest spółdzielnia mieszkaniowa bądź deweloper. Tutaj nabywca automatycznie jest pierwszym właścicielem zakupionej nieruchomości. Rynek wtórny mówi o zakupie nieruchomości od poprzedniego właściciela lokalu.

Nie ma żadnych różnic pomiędzy udzielanym kredytem na nieruchomość z rynku wtórnego i pierwotnego. Procedura przyznawania obu pożyczek jest jednak inna. Wzięcie kredytu w przypadku zakupu nieruchomości z pierwszej ręki uruchamiane jest już w momencie prowadzenia prac budowlanych. Gdy nabywa otrzyma pozwolenie na użytkowanie z nieruchomości, wtedy dopiero dochodzi do podpisania aktu notarialnego, mającego na celu przeniesienie własności na nowego właściciela. Inaczej odbywa się to przy transakcji na rynku wtórnym. Tutaj najpierw należy podpisać akt notarialny, a dopiero później wypłacane są środki z powierzonego kredytu.

Podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, nabywca uiszcza dodatkowo 2% podatek od czynności cywilnoprawnych. Przy transakcjach z rynku pierwotnego, kredytobiorca jest zwolniony z tego podatku chyba, że kupuje nieruchomość od dewelopera, wtedy musi on opłacić koszt podatku VAT.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje