Jak ważna jest historia kredytowa w przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych

czy istnieją szybkie pożyczki

Pewnie już niejednokrotnie zetknąłeś się z ofertą, w której firma pożyczkowa nie będzie wymagać od Ciebie żadnych zaświadczeń o dochodach, a także deklaruje się, iż nie będzie sprawdzać Twoich danych w Biurze Informacji Kredytowej. Czy to w takim razie oznacza, że całkowicie nie interesuje ich Twoja sytuacja finansowa? Może jednak firmy pożyczkowe mają inne swoje sposoby na sprawdzenie tego, czy będziesz wypłacalny?

Rygorystyczne warunki w bankach

Składając wniosek o kredyt gotówkowy w banku, liczymy się z tym, że musimy bezwzględnie spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim banki wymagają od nas tego, byśmy dysponowali odpowiednią zdolnością kredytową. Kolejną kwestią, z jaką należy się spełnić, jest oczywiście posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Wszystkie placówki bankowe są zobowiązane właśnie do tego, żeby sprawdzać wszystkich swoich potencjalnych Klientów w Biurze Informacji Kredytowej.
To właśnie jest najczęstszym powodem tego, czemu wiele osób decyduje się na pożyczanie pieniędzy z firm oferujących swoje produkty w sektorze pozabankowym. Po prostu obawiają się, że nie są w stanie spełnić tych wszystkich warunków stawianych przez bank? Czy rzeczywiście jednak możemy spodziewać się tego, że firma nie będzie sprawdzać w żaden sposób naszej historii kredytowej?

Okazuje się, że jednak z tym aspektem bywa naprawdę różnie. Należy zacząć przede wszystkim do tego, że praktycznie wszystkie firmy pożyczkowe sprawdzają nasze dany w rejestrach dłużników. Rzeczywiście niekoniecznie musi to być Biuro Informacji Gospodarczej. Ale jednak należy sobie również zdawać sprawę z tego, że przecież są także inne rejestry dłużników. Do nich zalicza się między innymi Biuro Informacji Gospodarczej, czy też Krajowy Rejestr Dłużników.

Zatem w przypadku niektórych firm, faktycznie pożyczki bez BIK są zwykłym chwytem reklamowym. Ponieważ i tak nasze dane zostaną sprawdzone w wymienionych wcześniej rejestrach dłużników. Jednak osobną kwestią jest to, czy na pewno ta kwestia będzie miała jakikolwiek wpływ na otrzymanie pożyczki.

Tutaj firmy pożyczkowe działają już według własnych ustaleń. Oczywiście muszą kierować się przepisami zawartymi w ustawie o pożyczkach pozabankowych. Ale nawet jeżeli dana osoba wyróżnia się negatywną historią kredytową, to w wielu serwisach, nadal ma ona spore szanse na otrzymanie tej pożyczki. W takich okolicznościach Pożyczkodawca albo dokładnie sprawdza zdolność kredytową swojego Klienta, albo też ryzykuje i udziela mu pożyczki, na złożone wcześniej oświadczenie.

Jeżeli należysz do osób, które pilnie potrzebują gotówki, ale jednocześnie masz negatywny wpis w rejestrach dłużników, to koniecznie odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie poradzisz sobie ze spłatą nowego zobowiązania. Może się okazać, że negatywna historia wynika wyłącznie z wcześniejszego zaniedbania, lub przegapienia terminu spłaty. Ale jeżeli od tamtej pory cały czas masz problemy finansowe, to niestety możesz jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację. Lepiej faktycznie nie zaciągać pożyczki, jeżeli tylko istnieje prawdopodobieństwo, że i tego także nie dasz rady spłacać. Ponieważ koszty nieterminowości w przypadku pożyczek pozabankowych, są naprawdę wysokie.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje