W Brazylii znany biznesmen okazał się skorumpowany

Marcelo OdebrechtMarcelo Odebrecht jeszcze niedawno zajmował stanowisko szefa Odebrecht SA, czyli konglomeratu inżynieryjno-budowlanego. We wtorek został skazany przez sąd w Sao Paulo na karę prawie 20 lat pozbawienia wolności za udział w przestępczości zorganizowanej, pranie pieniędzy oraz korupcję.

Marcelo Odebrecht skazany

Sprawa Odebrechta jest powiązana z głośnym skandalem w koncernie naftowym Petrobras, w którym udział brali skorumpowani politycy, a także najbardziej wpływowi brazylijscy biznesmeni. Przeprowadzone na szeroką skalę przez władze federalne w Brazylii śledztwo skutkowało chwilowym zatrzymaniem i przesłuchaniem samego Luiza Inacio Lula da Silva, czyli byłego prezydenta Brazylii.

Prowadzone śledztwo ma na celu ustalenie udziału w procederze osób znajdujących się przy władzy. Podejrzewa się, iż biznesmeni wręczyli politykom ponad 2 miliardy dolarów łapówek. Wszystko po to, żeby otrzymać odpowiednie kontrakty Petrobrasu. Część z tych środków miała trafić do paru partii politycznych, w tym do aktualnie rządzącej Partii Pracujących.

Afera korupcyjna odbiła się echem w mediach brazylijskich. Wstrząsnęła nie tylko politycznym, ale i gospodarczym establishmentem Brazylii. Miała również wpływ na pogłębienie się recesji. Wątpliwe jest, aby Dilma Rousseff jako protegowana prezydenta została utrzymać swój urząd.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje