Złudne statystyki porównujące zarobki Niemców do zarobków Polaków

Raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski ujawnia zaskakujące dane. Średni majątek przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyliczany jako netto, wynosi ponad 61 tysięcy euro, jednocześnie stając się wyższym o 10 tysięcy euro od majątku przeciętnej rodziny mieszkającej w Niemczech. Dane pochodzą z 2014 roku. Pozostaje jeszcze pytanie, czy raport ujawnia faktycznie miarodajne liczby? Okazuje się, że nie do końca chodzi, kto ile zarabia, ale kto ile może za to rzeczywiście kupić.

W raporcie NBP pod tytułem „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”, znajdują się na pierwszy rzut oka, optymistyczne dane. W końcu przeciętna Polska rodzina posiada majątek o wartości 257 tysięcy złotych netto. W strefie euro przeciętna wartość majątku netto wynosi 109,2 tysiące euro. Dlatego Polacy osiągnęli tylko 56% tej wartości.
Gdy porównujemy wartości majątków Niemców, w raporcie okazuje się, że…. jesteśmy bogatsi?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba jeszcze przeanalizować dane wysłane przez Ministerstwo Finansów za 2014 rok. Co takiego można było znaleźć w tych danych? Przede wszystkim to, że zeznania podatkowe o wartości większej niż 7 tysięcy miesięcznie wykazało tylko 2,44 procent Polaków. Teraz jeszcze pozostaje sprawdzenie ile tak naprawdę Polaków zarabia mniej niż 6 tysięcy złotych miesięcznie. Niestety takich danych z Ministerstwa Finansów już nie podało. Ale szacuje się, że tylko co dziesiąty Polak zarabia więcej niż stawka określana przez Elżbietę Bieńkowską za wiadomo jaką.

Okazuje się, że dla Ministerstwa Finansów zdecydowanie ważniejszą informacją było to, jak wielu Polaków osiąga kwoty nie przekraczające 20 tysięcy złotych rocznie. W przeliczeniu na wynagrodzenie miesięczne wychodzi zaledwie 1667 złotych miesięcznie. I Polaków zarabiających właśnie takie stawki, było aż 12,84 milionów. Przeliczając na odsetek procentowy wszystkich podatników, którzy oddają daninę do budżetu państwa, czyli rozliczają się każdego roku z zeznania podatkowego, to statystyki są jeszcze bardziej przerażające. Mianowicie tych osób było aż 50%. Ale to jeszcze nie wszystko. Ponieważ są to osoby, które zarabiają nie więcej 20 tysięcy złotych rocznie. Dlatego w grupie ponad połowy polskich podatników znajduje się ponad 5 milionów osób, które zarabiają rocznie nie więcej niż 10 tysięcy złotych! Ich pensja miesięczna utrzymuje się w takim razie na poziomie niecałych 834 złotych.

Porównując raporty stawiane przez Ministerstwo Finansów, a także Narodowy Bank Polski, możemy odnieść wrażenie, że mówimy o zupełnie dwóch różnych Polskach. Ale to przecież jest niemożliwe.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje