Zdolność kredytowa a szanse na uzyskanie kredytu

Zdolność kredytowa a szanse na uzyskanie kredytu Bank w momencie udzielania kredytu staje się naszym kredytodawcą. Z kolei my jako osoba ubiegająca się o niego otrzymujemy status kredytobiorcy. Aby transakcja udzielenia kredytu doszła do skutku musi być spełnionych kilka kryteriów. Jednym z nich jest odpowiednia zdolność kredytowa osoby wnioskującej o kredyt.
Kredytodawca decydując o udzieleniu kredytu korzysta z wielu wyliczeń. Między innymi bierze on pod uwagę wskaźnik zdolności kredytowej. Jego wysokość ma decydujący wpływ na to, czy otrzymamy z banku pieniądze, czy też nie. Wysokość tego wskaźnika świadczy o poziomie naszej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w konkretnych terminach. Jest on obliczany na podstawie wielu danych, jakie bank o nas posiada. Jeśli wskaźnik okaże się być zbyt niski wniosek o kredyt może zostać odrzucony.

Wskaźnik zdolności kredytowej

Co zatem wpływa na wysokość wskaźnika zdolności kredytowej. Otóż najważniejszą rzeczą są nasze dochody, a konkretnie ich wysokość. Równie ważna jest forma zatrudnienia, jaką posiadamy. Im wyższe dochody przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę na czas nieokreślony tym nasze szanse na uzyskanie kredytu są wyższe. Drugą bardzo istotną kwestią jest nasza historia kredytowa. W tym przypadku bank może ją sprawdzić samodzielnie korzystając z dostępu do Biura Informacji Kredytowej. Biuro to posiada dane wszystkich kredytobiorców wraz z historią spłat ich kredytów. Jeśli widnieją w nim informacje o zaległościach wobec innych banków, które miały miejsce w przeszłości to opinia, jaką z tego biura otrzymamy będzie negatywna. Skutkować to może odrzuceniem wniosku o kredyt. Wszystkie informacje dotyczące kredytobiorcy mają związek z tym, o jaki kredyt się staramy. Chodzi dokładnie o jego długość i kwotę. Jeśli wnioskujemy o przyznanie kredytu na małą kwotę to zasady jego otrzymania będą mniej rygorystyczne. Ma to związek z wielkością ryzyka, na jakie bank się decyduje. Z kolei dłuższy okres kredytowania spowoduje, że miesięczna rata, jaką przyjdzie nam spłacać będzie niższa, co zwiększy nasza zdolność kredytową.

Nasza historia kredytowa

Wnioskując o kredyt warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się własnym finansom i naszej dotychczasowej historii. Banki udzielając kredytu podejmują ryzyko i żaden nie udzieli go osobie, która posiada złą opinię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli z kolei naszym problemem są zbyt niskie zarobki warto rozważyć wzięcie niższego kredytu lub po prostu rozłożenie go na większą ilość rat. Takie działania posłużą zwiększeniu naszej zdolności kredytowej i wniosek o kredyt może zostać pozytywnie rozpatrzony.

Data publikacji: 2016-03-09

Przeczytaj także: https://www.finansoland.pl/poradnik/kredyt-pozyczka-bez-zaswiadczenia-o-zatrudnieniu.html

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje