Zaskakujący obrót GPW po Fedzie

Po wzroście głównej stopy procentowej przez Amerykańską Rezerwę Federalną, mogłoby się wydawać, że świat giełdy stanie w bezdechu, nie wiedząc kompletnie jak zareagować na takie posunięcie. Okazało się, że rynki bardzo dobrze przyjęły tę wiadomość, jednocześnie na wielu europejskich indeksach można było odnotować aż trzyprocentowy wzrost.

Dokładnie 16 grudnia FED postanowił podnieść główne stopy procentowe z 0,00-0,25% do 0,25-0,50%. Zaskakujące jest na pewno to, że to była pierwsza podwyżka, którą postanowiono wdrożyć w czasie ostatnich 9 latach. Według rozporządzenia Fedu, można spodziewać się normowania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w dość łagodny sposób. Przynajmniej takie zapewnienia po podjętej decyzji, składała Janet Yellen, przewodnicząca Fedu.

Na podwyżki pozytywnie odpowiedziała giełda na Wall Street, jak i również europejski rynek papierów wartościowych. To właśnie tam, można było zaobserwować chociażby najwyższy wzrost indeksu, który należał do Athex, jednocześnie odnotowując skok do góry o 3 procent. Wzrost zanotowano także w indeksie DAX (+2,2%), oraz WIG20 (+2,05%).

Przed zamknięciem czwartkowej sesji, można było liczyć jeszcze na ponad 3-procentowy wzrost niektórych akcji. Jednak, gdy Ameryka dołączyła do gry, nastrój nieco się obniżył.

Wzrosty stóp procentowych nie obyły się także bez wstrząsów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Mianowicie liderem był Eurocash, u którego zanotowano wzrost, aż o 7,1%. Na drugim miejscu znalazła się Enea z prawie pięcioprocentowym wzrostem. Natomiast ponad 3% wzrost odnotowano między innymi w Tauronie, Aliorze, Synthosu, Orange, oraz w Orlenie. Dla przypomnienia warto dodać, że  Orlen dosłownie dzień wcześniej przeszedł zmianę prezesa z Jacka Krawca, na Wojciecha Jasińskiego. Niewielki zysk odczuł PGNiG, który jednocześnie zasłynęło ugaszeniem zagrożenia strajku, który miał być wywołany przez pracowników spółki. Niestety w czwartek nie wszystkie spółki wyszły z podniesionym czołem. Straty odczuły między innymi mBank (-2,5%), LPP (-1,6%) czy też KGHM (-3,2%).

Na światowym rynku giełdowym, wczoraj rekord został pobity przez Cognor, w którym zanotowano wzrost na poziomie aż +14,7%. W tym czasie zbiegła się także sprzedaż wszystkich udziałów rosyjskiego Carcade przez Getin. Jednocześnie spółka odczuła na sobie aż 7,8% wzrost. Zbliżony wzrost odczuł także Ursus, którego finansowo wsparło Pekao.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje