Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim miesiącu

Główny Urząd Statystyczny, jeśli chodzi o dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, sam jest zaskoczony uzyskanymi wynikami. Mianowicie w przeciętne wynagrodzenie w ostatnim miesiącu, czyli listopadzie bieżącego roku podskoczyło o 4%, jednocześnie utrzymując się na poziomie 4100 złotych brutto. Analitycy obstawiali, że średnia pensja wzrośnie mniej więcej o 3,8 procent. Jak widać same wyniki zaskoczyły specjalistów.

Jest to kwota po raz trzeci przebijająca wartość pensji na poziomie 4100 złotych brutto. Dokładnie wyniosła ona 4164,01 złotych brutto. Wcześniej również zanotowano, przekroczenie tego magicznego progu. Ale co ciekawe, średnia krajowa wyższa niż 4100 brutto była odnotowana w miesiącach premiowych, czyli w grudniu lub marcu.

Według danych GUS zwiększa się nie tylko wynagrodzenie, ale również poziom zatrudnienia. W październiku odnotowano zatrudnienie na poziomie 5,068 miliona osób. Natomiast w listopadzie wskaźnik ten podniósł się aż do 5,616 miliona osób. Jednocześnie można stwierdzić, że jest to najwyższy wskaźnik od 2005 roku.
Dane wskazują także na wzrost o 66 tysięcy osób zatrudnionych względem zeszłorocznego listopada. Również pod tym względem, analitycy obstawiali nieco niższy odsetek. Pomylili się o około 0,05 procent.

Wskaźnik zatrudnienia pochodzi z przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych pracowników, przekracza 9 osób. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że w wyliczonym poziomie zatrudnienia nie zostały wzięte pod uwagę osoby zatrudnione w sektorze publicznym, jak i również w mikroprzedsiębiorstwach i przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 9 osób.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje