Wydatki na służbę zdrowia: Polska na szarym końcu państw UE

polski nfz pożyczki

Eurostat opublikował dane dotyczący wydatków państw członkowskich na służbę zdrowia. Kraje Unii Europejskiej przeciętnie przeznaczają na ochronę zdrowia 1/10 Produktu Krajowego Brutto. Polska plasuje się znacznie poniżej tej średniej.

Analizy prowadzone przez biuro statystyczne Unii Europejskiej dotyczące Polski nie są żadnym zaskoczeniem. Niedobór finansów publicznych w polskiej służbie zdrowia widać na każdym kroku. Pod tym względem Polska powinna brać przykład z Francji, która jest liderką pod względem budżetowania służby zdrowia. W 2016 r. Francja przeznaczyła na służbę zdrowia 11,5% PKB. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy – 11,1%, a na trzecim miejscu Szwecja 11%. Powyżej średniej wynoszącej 9,9% uplasowały się także Austria, Holandia, Dania i Belgia.

Polska o 3,4% PKB poniżej średniej

Polska przeznacza na służbę zdrowia jedynie 6,5%. Na słabszej pozycji znajdują się jedynie Rumunia (5%), Luksemburg (6,2%), Łotwa (6,2%) i Estonia (6,5%). Luksemburg jest wyjątkiem, ponieważ w tym księstwie należącym do UE PKB jest bardzo wysoki, więc nominalnie kwota przeznaczana przez Luksemburg na wydatki związane ze służbą zdrowia jest wysoka.
Biorąc pod uwagę wartości kwotowe, w 2016 r. Niemcy przeznaczyli na służbę zdrowia niemal 352 mld euro, Francuzi ponad 257 mld euro, a Wielka Brytania – 233 mld euro. Hiszpania, w której mieszka nieco ponad 46 mln osób wydała na służbę zdrowia 100 mld euro. Polska zamieszkiwana przez nieco ponad 38 mln osób przeznaczyła natomiast zaledwie 28 mld euro.

Minister zdrowia chce ustawy 8% PKB

Podczas 29. Forum ekonomicznego w Krynicy, w dniu 4 września 2019 r. minister zdrowia wystąpił w panelu „Inwestycja, a nie koszt – jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia”. W panelu moderowanym przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego uczestniczyli również przedstawiciele rządu, w tym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Minister zdrowia podkreślił, że ochrona zdrowia nie może być niedoinwestowanym obszarem, w którym nie ma pieniędzy, wynagrodzenia personelu są niskie, a pacjenci nie mają dostępu do nowoczesnych terapii. Zapowiedział również, że rząd przeznaczy co najmniej 6% PKB na ochronę zdrowia, a dąży do tego, aby przeznaczyć na służbę zdrowia 8% PKB. Niemniej w porównaniu z danymi Eurostatu to i tak poniżej średniej europejskiej 9,9%.

Przekładając powyższe zapewnienia na nominalne wartości należy wskazać, że w 2019 r. rząd przeznaczy na służbę zdrowia około 102 mld zł, a w 2020 . około 112 mld zł. W stosunku do danych z 2016 r. to czterokrotnie więcej. Minister zdrowia zapowiedział również, że w kolejnych latach zostaną zrealizowane działania mające na celu odbudowę kadry medycznej i dalszy wzrost nakładów z budżetu na ochronę zdrowia.

Szkoda, że tego typu działania nie stały się priorytetem już na początku 4 – letniej kadencji sejmu, w której partia rządząca posiadała większość, a są wykorzystywane jako obietnice przedwyborcze na nieco ponad kilka tygodni przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje