Wybierz kredyt hipoteczny najlepszy dla siebie

kredyt na dom

Po znalezieniu odpowiedniej oferty nieruchomości, która stanie się przyszłym domem i miejscem rodzinnych spotkań wystarczy jeszcze znaleźć odpowiednią ofertę kredytu hipotecznego. Zdecydowana większość młodych małżeństw i singli jest zmuszona do zakupu nieruchomości na kredyt, co stało się normą w polskim społeczeństwie.

Kiedy ceny najmu lokali mieszkalnych rosną, wynajem przestaje się być opłacalny i wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości na kredyt, traktując to (słusznie) jako inwestycję. Zawarcie umowy kredytu hipotecznego rodzi zobowiązanie na wiele lat – nawet do 20 – 25 lat. W tym okresie sytuacja finansowa danej osoby może ulec zarówno poprawie, jak i pogorszeniu – nie można tego przewidzieć. Można jednak zabezpieczyć się przed konsekwencjami pogorszenia sytuacji finansowej wybierając kredyt na dom z opcją wakacji kredytowych i możliwością renegocjacji warunków umowy kredytu.

Oprocentowanie i marża kredytu

Wybierając odpowiednią ofertę kredytu hipotecznego warto również zwrócić uwagę na oprocentowanie i marżę kredytu. Im niższe oprocentowanie, tym lepiej. Niemniej bardziej obiektywnym wskaźnikiem atrakcyjności ofert kredytów hipotecznych jest RRSO, który uwzględnia wszystkie koszty kredytu, w tym nie tylko oprocentowanie, ale również marżę.

Jak znaleźć odpowiedni kredyt?

Odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego warto szukać w rankingach kredytów hipotecznych dostępnych na stronach poświęconych tematyce instytucji finansowych. Porównanie ofert różnych podmiotów rynku finansowego daje większy ogląd konsumentowi, który chce jak najtańszego kredytu. Niestety ogólne statystyki kredytów hipotecznych wskazują na to, że większość kredytobiorców przepłaca. Źródłem problemu może być m.in. brak porównywania ofert wybranego banku z ofertami innych instytucji finansowych. Nie warto być ślepo zapatrzonym w ofertę banku, który prowadzi rachunek bankowy kredytobiorcy. Po to mamy różnorodność na rynku finansowym i zwalczanie praktyk monopolistycznych, aby konsumenci mieli w czym wybierać i wybierali to, co dla nich najlepsze.

Kredyt hipoteczny Własny Kąt

Dla osób, które chcą wziąć kredyt w „polskim” banku bardzo atrakcyjną opcją jest kredyt hipoteczny „Własny Kąt” oferowany przez PKO Bank Polski. W przypadku tego kredytu oprocentowanie początkowo w 2017 r. wynosiło 3,35, marża była równa 1,30%, a prowizja w ogóle nie była pobierana.
Obecnie kredyt hipoteczny PKO Banku Polskiego jest oferowany nadal z 0% prowizji. Zmieniło się jednak oprocentowanie, które obecnie wynosi 2,82%. Obecnie RRSO wynosi 2,86%. Marża wynosi natomiast 1,10%. Oferta obejmuje możliwość skorzystania w ramach kredytu z wakacji kredytowych, które trwają miesiąc. Z wakacji kredytowych można skorzystać co roku.

Maksymalny okres spłaty kredytu to 35 lat. Minusem kredytu hipotecznego „Własny Kąt” jest jednak wkład własny w wysokości 20%. Omawiana oferta jest zatem przeznaczona dla osób, które już odłożyły nieco środków finansowych na zakup mieszkania. Kredy hipoteczny „Własny Kąt” pozwala sfinansować maksymalnie 90% wartości nieruchomości określonej przez PKO Bank Polski.
Osoby, które nie mają wystarczającej kwoty wkładu własnego mogą zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia brakującej kwoty wkładu własnego, co wiąże się wówczas z wyższymi kosztami kredytowymi.

Podsumowanie

Przepis na najlepszy kredyt jest dość prosty – najpierw przeanalizuj swoją sytuację finansową, następnie porównaj różne oferty banków korzystając np. z rankingu kredytów hipotecznych, a na koniec oceń, który z kredytów jest najtańszy i najbardziej dogodny do spłaty. Niewątpliwą zaletą ofert niektórych banków jest opcja wakacji kredytowych. Jednak trzeba uważać, czy bank nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie do wkładu własnego oraz do jakiej wysokości wartości nieruchomości bank sfinansuje jej zakup.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje