Wsparcie dla Ukrainy ze strony Zachodniej Europy?

Wsparcie dla Ukrainy ze strony Zachodniej Europy?

Sytuacja Ukrainy nadal znajduje się pod wielkim znakiem zapytania. Ukraina chce kroczyć za Europą, ale do tego trzeba jeszcze wielu przemian. „Financial Times” sugeruje, by wspierać finansowo wschodnich sąsiadów.

Kijów w ostatnich dniach otrzymał plan restrukturyzacji zadłużenia dla swojego kraju. Oznacza to jednak również to, że Ukraina powinna otrzymać mocne poparcie od Zachodniej Europy, dzięki czemu ma szanse wyjść na prostą. Jednocześnie Rosja oświadczyła, że nie będzie brała udziału w restrukturyzacji długów.

Jest to bardzo ważna chwila dla Ukrainy. I właściwie od podjętych teraz kolejnych kroków, może zależeć jej przyszłość. Ale oczywiście nie chodzi tylko o same finanse. Potrzebne są także bardzo poważne reformy polityczne, dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Niestety jest to kraj bardzo skorumpowany.

Chociaż są też pewne obawy, że Ukraina nie wykorzysta tej szansy w sposób maksymalny, jak zaprzepaściła swoją szansę podczas Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku.

Na szczęście teraz pomocną dłoń w stronę Ukrainy, wyciągają przede wszystkim prywatni kredytodawcy. Suma pomocy w tej chwili, wynosi 25 miliardów dolarów. Wartość udzielonych kredytów wydaje się niewyobrażalnie wysoka. Ale nadal jest to kropla w całym morzu potrzeb Ukrainy. Zresztą bardzo podobną sytuację ma Grecja.

W wyniku restrukturyzacji, Ukraina ma szansę zmniejszyć swój dług aż o ponad 15 miliardów dolarów.

Data publikacji: 01/09/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje