Wojna handlowa USA z Chinami uderza w Wall Street

wojna handlowa pożyczki

Choć wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami wiąże się ze zwiększeniem ceł na towary chińskie i to raczej USA są po „wygranej” stronie, konflikt handlowy bardzo negatywnie wpłynął na amerykańską giełdę.

Kiedy notowania giełdowe stają się nieprzewidywalne, a inwestorzy są pełni obaw, zaczynają sprzedawać akcje i inne instrumenty finansowe. Nadwyżka sprzedaży nad kupnem powoduje natomiast spadek ich wartości. Podobne zjawisko zaobserwowano na Wall Street w sierpniu 2019 r. w odniesieniu do niektórych indeksów. Jednak trudno nie zauważyć, że ogólny bilans 2019 r. jest dla amerykańskiej giełdy spadkowy.

Najwięcej stracił indeks Dow Jones Industrial. Spadki zaobserwowano również w odniesieniu do Nasdaq i S&P500 w sierpniu 2019 r. Eskalacja konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami może najbardziej uderzyć w Apple (spadek o 5,2% w 2019 r.), FedEx, Nike, Boeing i Caterpilar.

Co gorsza, konflikt między USA a Chinami wpływa negatywnie na giełdy europejskie – w Londynie, Francji, Niemczech, a nawet na warszawski WIG20. W II połowie sierpnia 2019 r. Chiny w odwecie nałożyły cła na towary amerykańskie, w tym na soję, ropę i samochody. USA w odpowiedzi na działania Chin, zapowiedziały natomiast podniesienie cła na towary chińskie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował również firmom amerykańskim zakończenie współpracy z Chin. Po takiej „wymianie ognia” rynki finansowe zadrżały – najwięcej stracił NASDAQ. Sytuacja uspokoiła się na początku września, kiedy Donald Trump zapowiedział, że chce podjąć rozmowy dyplomatyczne z Chinami, celem kontynuowania negocjacji.

Każde kolejne działanie obu rządów będzie z pewnością bacznie obserwowane przez inwestorów – nie tylko z Wall Street i nie pozostanie bez wpływu na rynki finansowe.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje