Wniosek o kredyt hipoteczny – potrzebne dokumenty

kredyt hipoteczny

Przed spotkaniem w banku w celu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, aby nie tracić czasu na ich późniejsze dostarczanie do banku. Ponadto złożenie wszystkich wymaganych dokumentów od razu znacznie skraca procedurę oceny zdolności kredytowej i przyspiesza wydanie przez bank decyzji kredytowej.

Kredyt hipoteczny jest związany z dopełnieniem szeregu formalności. Bank udzielający kredytu hipotecznego wymaga od przyszłego kredytobiorcy takich dokumentów, jak dokumenty potwierdzające tożsamość, uzyskiwanie stałych dochodów oraz związanych z nabywaną nieruchomością. Dokumenty przedkładane do banku powinny być ważne. Dotyczy to nie tylko dowodu tożsamości, ale również zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Dokumenty potwierdzające stan majątkowy i sytuację finansową powinny być wystawione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed składaniem wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Wybierając się do banku w celu uzyskania kredytu hipotecznego należy zabrać ze sobą ważny dowód tożsamości. Druga grupa dokumentów jest natomiast związana z sytuacją finansową kredytobiorcy. Na ich podstawie bank będzie oceniał zdolność kredytową wnioskodawcy. Najważniejszym dokumentem jest nie saldo bankowe, ale raczej zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą przedłożyć zaświadczenie o nadaniu numeru NIP, REGON i zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o odprowadzanych podatkach VAT i dochodowym.

Przedmiot hipoteki

Trzeci rodzaj dokumentów przedkładanych bankowi dotyczy tylko nabywanej nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka jako zabezpieczenie wykonania umowy kredytowej przez kredytobiorców. Bank powinien otrzymać odpis z księgi wieczystej, przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości zawartą ze zbywcą przez kredytobiorcę oraz odpis aktu notarialnego potwierdzający prawo własności.
Dla banku istotna jest również wartość nieruchomości. Można samodzielnie zlecić biegłemu wycenę nieruchomości i przedłożyć operat szacunkowy. Niemniej większość banku i tak samodzielnie wykonuje szacowanie wartości nieruchomości, według własnych kryteriów. Hipoteka zwykle jest ustanawiana w wysokości wartości kredytu, razem z odsetkami i innymi kosztami kredytu.

Zanim zdecydujesz, sprawdź!

Przed wyborem określonej oferty warto upewnić się, że inny bank nie przygotuje lepszej oferty. Podczas przeglądania ofert warto zwracać uwagę nie tylko na wysokości oprocentowania. Istotnym wskaźnikiem dla osób, które przygotowują się na wzięcie kredytu hipotecznego jest RRSO. Oferty różnych instytucji finansowych są prezentowane zbiorczo w formie rankingu hipotecznego. Można poprzez ustawienia zaawansowanych filtrów dostosować wyświetlane oferty do indywidualnych preferencji. Z rankingu kredytów hipotecznych można także przejść bezpośrednio na stronę bankowości internetowej.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje