Właściciele nieruchomości poniosą opłatę krajobrazową

Właściciele nieruchomości poniosą opłatę krajobrazową

Przechadzając się po wielkich miastach, gdzie tylko się nie rozejrzymy widzimy wielkie billboardy reklamujące jeszcze większe marki. Jest to normalne, reklama dźwignią handlu. Czy jednak jest jakaś granica przyzwoitości, jeśli chodzi o wieszanie reklam? Czy może nowa ustawa krajobrazowa, jest tylko szukaniem pod pretekstem zachowania estetyki w infrastrukturze miejskiej, dodatkowych pieniędzy, by zasilić swój budżet?

Według samorządu przestrzeń publiczna jest zaśmiecana ilością reklam. Właściciele nieruchomości od 11 września, muszą liczyć się z ponoszeniem opłat za wywieszenie na nich plakatów lub billboardów. Ponadto powinni się oni zapoznać ze stawkami kar, jakie mogą być doliczane za nielegalne wywieszanie reklam na terenie swojej posesji.

Kara jest oczywiście nieadekwatna do „wykroczenia”, czyli wywieszania reklam, które od 11 września będzie niezgodne z prawem. Ma być ona wyliczana na podstawie powierzchni reklamowej. Co ciekawe, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Opłaty reklamowe, wraz z karami nie będą dotykać nieruchomości z użytkowaniem wieczystym. A także budynków, które całościowo, lub częściowo należą do Skarbu Państwa, czy też jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast wszyscy pozostali właściciele nieruchomości, a także obiektów budowlanych, muszą liczyć się z opłatami.

Paradoksem ustawy jest to, że opłata i tak będzie naliczana, bez względu na to, czy na szyldzie aktualnie znajduje się reklama, czy tej reklamy nie ma. W ustawie krajobrazowej, podatnicy dowiedzą się czym jest krajobraz priorytetowy. Przede wszystkim powinny być eksponowane właściwości historyczne, urbanistyczne, a także estetyczne.

Samorządy będą miały do powiedzenia więcej niż dotychczas? Wygląda na to, że tak. Oprócz tego, że będą mogły decydować, które powierzchnie reklamowe są szpecące dla krajobrazu miejskiego, to będą miały wpływ na powstawanie nowych budynków. Ich decyzyjność będzie miała wpływ na wielkość budynków, oraz ich pozostałe parametry, takie jak wygląd.

Także przyszli inwestorzy nie powinni się zdziwić, jeśli ze strony samorządu otrzymają nawet wykaz materiałów, z których mogą budować. Ustawa została podpisana przez Bronisława Komorowskiego 15 maja 2015 roku. Dla przypomnienia, nowe przepisy wejdą w życie 11 września tego roku.

Data publikacji: 03/09/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje