Wartość ropy naftowej zniża się do zera : Rynek w siedem dni

Wartość ropy zniża się do zera.

W swoim groteskowym komplecie powieściowym noszącym nazwę „Autostopem przez Galaktykę” autor pochodzący z Brytanii -Douglas Adams ,określił przyrząd nazywający się „napęd nieprawdopodobieństwa” który był użytkowany przez pojazdy kosmiczne do galaktycznych wędrówek. Nawiasem mówiąc, narzędzie to generowało ciąg całkowicie abstrakcyjnych oraz innowacyjnych zdarzeń rzeczywistości wykonując następnie tą ,która obecnie pasowała do schematu astronautów.
Ostatnimi czasy można odczuć ,iż jakiś nieznajomy w jakimś zakątku świata ,będąc w tajnej bazie przeprowadza eksperymenty wyżej wspomnianego napędu nieprawdopodobieństwa, ponieważ na giełdzie mają miejsce wydarzenia,które w przeszłości zostałby uznane za co najmniej nie prawdopodobne. ( w niestereotypowym odczuciu ,,ktoś grzebie przy Matrixie”) Do owych sytuacji bez wątpliwości należy drastyczny spadek ceny ropy naftowej do -37,6 USD do tego doszło w Nowojorskim Rynku Towarowym na początku tygodnia.

W przeszłości mogliśmy się już delikatnie przystosować ,iż wartość obligacji lub stopy procentowe mogą być ujemne. Jednakże z wartością ujemną kruszców nie mieliśmy wcześniej styczności. West Texas Intermediate ujawnia jaką cenę uzyskał w pierwszym dniu tygodnia kontrakt na wartość bryły ropy, o majowym czasie uregulowania.

Transakcje o dalszych terminach upływu pokazały się z bezceremonialnej strony, kultywując niskie aczkolwiek dodatnie ceny. Bryła ropy naftowej w umowach upływających w okresie roku, miała wartość ponad 30 USD, daje to do zrozumienia ,iż giełda ma nadzieję ,że wydarzenie które zaszło w tym tygodniu było nietypowe i w dalszym czasie sytuacja się ustabilizuje. Nawiasem mówiąc ,należy przygotować się do faktu ,iż na stacjach nikt nie będzie nam oferował pieniędzy za tankowanie.

Czynnikiem niedowierzających sytuacji minionego tygodnia jest poszerzająca się pandemia Covid-19 ,skutkiem tego jest spadek zapotrzebowania na ropę naftową. Sytuacja ta integruje z wielowątkowym konfliktem między; Stanami Zjednoczonymi które są fundamentalnym producentem ropy naftowej na całym świecie, Arabię Saudyjską ,bowiem może ona autoryzować najniższą cenę wydobycia kruszcu a także Rosję.

Do zawarcia polubownego zakończenia konfliktu wyżej wymienionych krajów, zmusiła nieoczekiwana eksplozja rozszerzającej się pandemii Covid-19. Porozumienie bowiem ma wejść w życie od początku maja, aczkolwiek nie daje to pewności przestrzegania. Przy aktualnej wartości ropy naftowej amerykańskim handlarzom zagraża upadek giełdowy (niewykluczone ,iż może dojść do przechwycenia przez fabryki) bowiem dla standardowych producentów takich jak Rosja, zatrzymanie obiegu wiąże się ze stratami. Z problemami ,również borykają się kraje o rozległej produkcji ,dotyczą one podziału cen wydobycia między producentami. Patrząc na obecną sytuację ,jeżeli rzeczywistość gospodarcza na świecie się nie ustabilizuje oraz wznowią się kwietniowe konwulsje w kolejnych miesiącach – w wizji pełnych magazynów ropy naftowej- nie może być to identyfikowane jako nieprawdopodobne.

Wydarzenia znacząco podobne do teraźniejszej sytuacji na rynku ,miały już miejsce w czasie przeszłym, aczkolwiek nie były ,aż tak krańcowe. Wartość ropy naftowej poniosła kryzys w 1986 rok ( przed wybuchem w Czarnobylu) w 1998 roku gdy Rosja stała się niedysponowana do obsługi elementu wierzytelności po czym zbankrutowała. Kolejny kryzys miał miejsce w 2008 roku podczas Wielkiej Recesji i w lutym 2016 roku.

Podczas tych czterech archaicznych przypadków ,każdorazowo po upłynięciu pewnego okresu czasu, gdy sytuacja się unormowała ,cena ropy wzrastała o minimum 100 % nawiązując do wartości podczas kryzysu. Można teraz analizować ,jaką wartość oznacza 100% wzrostu od ceny -37,5 USD..

Degradacja, która miała miejsce na giełdzie ropy naftowej utworzyła się pod wpływem spadku zapotrzebowania wynikającego z pandemii Covid-19. Ma to wpływ na potężny spadek wartości który odnotowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Odwołując do znanego ETF-u (Exchange Traded Fund) „United States Oil”. Jego kurs początkiem stycznia był większy niż 13 USD zjechał do 2,51 USD. Jest to trzeci w czasie ubiegłych dwunastu lat incydent porównywalnego załamania doprowadzającego kurs do archaicznych kryzysów. W tych dwóch sytuacjach kurs następnie szczytował mocno w górę nawet do 100%. Można insynuować ,że podobnie będzie z pandemią ,gdy wygaśnie ,a system gospodarczy się ustabilizuję ,to ceny ropy wrócą do normy.

Warto zauważyć ,iż stosunek między wartością ropy a S&P 500 nie spadł aż tak nisko bynajmniej od okresu Wojny Secesyjnej która odgrywała się w USA. Schemat stosownej ceny bryły ropy naftowej oraz kosztowność S&P 500 wolno wcisnąć w odległości stu czterdziestego letniego trendu spadkowego.
Dolny limit został osiągnięty końcem 1998 roku ,niegdyś w 1929 roku, tak więc opodal rozpoczęcia drugiej Wojny Światowej (wówczas kruszce takie jak ropa stały się pożądanym wyrobem czołowym)

Giełdy ruchu były na tle ekscytacji rozstrzygającego się na przetargu ropy, przykładem opanowania ,aczkolwiek nie uniknęło to przełożenia się na przerwanie przez WIG-10 linii pomocy która zaczęła się miesiąc przed krótkofalowym trendem rosnącym.

W dwóch oddalonych od siebie wartościach siły ,były niedawno dwa rejestry sektorowe Warszawskiego rynku WIG-GAMES (podporządkowane z pomocą czterech firm: CD Projekt ok. 40 proc., Ten Square Games ok. 29 proc., 11 bit studios ok. 19 proc. oraz PlayWay ok. 11 proc.), które usuwając pełne odniesione w rezultacie kryzysu straty ,wróciły w ubiegłym tygodniu do odnawiania świeżych archaicznych szczytów.

Te ubiegłe mogło nie dawać spokoju ,ponieważ mimo elementarnego znaczenia działu bankowego dla krajowego programu finansowego. Pełna sił została krajowa giełda obligacji skarbowych. W ubiegłym tygodniu dochodowość dziesięcioletnich obligacji Polskiej władzy zeszły na inne archaiczne minima, było to fenomenem na miarę europejską.

Wartość złotego w ubiegłym tygodniu była znacząco ustabilizowana ,aczkolwiek medium kursu dolara oraz euro względem PLN nadal jest w pobliżu elementarnej dwudziestoletniej linii oporu, którą w szczególności uderzano podczas następnych kryzysów.

Jeżeli-oczywiście nie należy tracić nadziei- pandemia ustanie w Polsce oraz na świecie w ciągu zbliżonych tygodni, to może się okazać ,iż trwająca sytuacja może stać się idealnym czasem do hurtu walut oraz skupienia taniego złotego. W tym momencie Włoska umieralnia osiągnęła tgz półmetek można to wywnioskować poprzez bazę liczby osób zmarłych ,która ciągle rośnie poprzez wzrost liczby chorych.

Jeżeli mamy na myśli Polskę to wówczas nie osiągnęliśmy przełomu, a dobowa ilość nowych zidentyfikowanych osób zarażonych koronawirusem ,jest stabilna. Wśród czterech narodowości , których historia zakażonych jest podobna do Polskiej to – Czechy, Norwegia i Szwecja- sytuacja jest stabilna oraz wygląda lepiej niż na to wskazywało.

W pozostałych krajach na świecie ujawniają się nowe statystyki rozwijania się pandemii. Jeżeli wymienimy wszystkie kraje względem tygodniowego rozwoju nowych zakażeń to ujrzymy owe kraje : Rosja, Brazylia, Indie, Peru, Arabia Saudyjska, Meksyk czy Singapur (który w ubiegłych tygodniach ,był postrzegany jako autorytet, jeżeli chodzi o skuteczność obrony przed pandemią). Niestabilna oraz poszerzająca się pandemia najbardziej dotyka Rosję oraz naszych sąsiadów – Ukrainę oraz Białoruś.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje