W bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych zapłacimy więcej

Czy na skutek ustawy o wprowadzeniu podatku bankowego, która będzie zobowiązywała banki oraz firmy ubezpieczeniowe do opłacania daniny do polskiego budżetu, dojdzie do wielu podwyżek?

W chwili obecnej fakt łączenia projektu ustawy o podatku bankowym, z zapowiadanymi podwyżkami jest prawie naturalny. Aczkolwiek wielu analityków uważa, iż i tak nie jesteśmy w stanie uciec przed podwyższonymi cenami za usługi bankowe i ubezpieczeniowe. Jednak rzeczywiście istnieje pewne ryzyko tego, że firmy będą próbowały odbić sobie przymusową daninę na klientach.
Jednak według Marcina Tarczyńskiego, Analityka Polskiej Izby Ubezpieczeń, bez względu na to, czy ustawa wejdzie w życie, czy jednak nie, musimy liczyć się z podwyżką cen za polisy ubezpieczeniowe OC oraz AC.

Bankowcy oczywiście próbują ocenić swoją sytuację finansową, jeśli przyjdzie im oddawać daninę do rządu. Według Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich należy spodziewać się tego, że banki będą próbowały odrobić starty na klientach. Chociaż niektóre placówki z kolei przygotowują się znowu na straty finansowe.
Podatek bankowy w skali roku dla wszystkich banków ma wynieść 0,39 procent rocznie, natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe zapłacą 0,6 procent. To miałoby przyczynić się do wpływu nawet 7 miliardów złotych na rzecz budżetu państwa.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje