USA wprowadziły nowe cła na chińskie towary

usa cła pożyczki

Od dnia 1 września 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe cła na chińskie towary, których wartość szacuje się na ponad 125 mld dolarów. Taryfy zakładają cła na poziomie 15% i obejmują one m.in. inteligentne głośniki, obuwie, sprzęt sportowy, czy też bezprzewodowe słuchawki.

Od 1 września 2019 r. obowiązują również odwetowe cła wprowadzone przez Chiny na produkty amerykańskie. Karne cła w wysokości 15% będą pobierane przez administrację Donalda Trumpa od produktów chińskich, które są sprowadzane do USA. Roczny import towarów objętych karnymi cłami posiada wartość koło 125 mld rocznie. W ten sposób rząd walczy z zaniżonymi cenami produktów chińskich, które szkodzą krajowym firmom.

Natomiast od 15 grudnia 2019 r. zaczną obowiązywać karne cła na kolejne towary chińskie, w tym na telefony komórkowe, laptopy, zabawki i odzież, o wartości 160 mld rocznie. Po wejściu tych ceł w życie niemal wszystkie towary importowane z Chin do USA będą objęte karnymi cłami.
Chiny również zapowiedziały wprowadzenie ceł karnych na kolejne towary importowane z USA do Chin, które mają zacząć obowiązywać także od 15 grudnia 2019 r.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zareagował na ogłoszenie retorsji przez Pekin zapowiadając podniesienie planowanych karnych ceł o kolejne 5%. Do 20 września potrwają konsultacje społeczne związane z podniesieniem do 30% ceł na chińskie towary, wynoszące obecnie 25%. Roczny import towarów z Chin, które byłyby objęte 30% cłem posiada wartość 250 mld dolarów.

Dotychczasowe negocjacje prowadzone w Szanghaju nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Ponowne spotkanie jest planowane na wrzesień w Stanach Zjednoczonych.

USA oskarża Chiny o nieuczciwe finansowanie rodzimego biznesu oraz brak wzajemności w barierach handlowych. Chińskie władze z kolei zarzucają Stanom Zjednoczonym protekcjonizm handlowy i mentalność hegemona.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje