Szybkie pożyczki, a dodatkowe koszta

Osoby potrzebujące szybkiej gotówki mają już od kilku lat bardzo szeroki wybór źródeł, skąd pożyczą gotówkę. Najczęściej stawiają jednak one na banki, a także instytucje pozabankowe. Te drugie zresztą cieszą się coraz większą popularnością.

Szybkie pożyczki w firmach pozabankowych są dużo łatwiej dostępne. Nie tylko potencjalni klienci są zwolnieni ze składania skomplikowanych wniosków, ale również często wszystkie formalności mogą załatwiać przez Internet. Po czym, jeszcze tego samego dnia, a nawet w kilkanaście minut po weryfikacji, pieniądze są już na koncie pożyczkobiorcy.

Gdyby jednak świadomość w kwestii wszystkich naliczanych kosztów byłaby jeszcze większa, wtedy można byłoby spodziewać się wielu odważniejszych decyzji względem udzielanych pożyczek.

Przepisy w ustawie anty lichwiarskiej

Ustawa anty lichwiarska została uchwalona z myślą o wszystkich konsumentach korzystających z pożyczek i kredytów w Polsce. Dzięki temu zarówno banki, oraz firmy pozabankowe nie mogą naliczać dowolnych kosztów na oferowane produkty finansowe. Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to jego wartość pod żadnym pozorem nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Taki limit został ustalony przez Radę Polityki Pieniężnej. W chwili obecnej stopa procentowa jest dość niska. Na początku roku 2015 mogliśmy mówić o oprocentowaniu wynoszącym około 12%, ponieważ stopa procentowa w NBP wahała się w okolicach 3%.

Chociaż najczęściej mówi się właśnie o oprocentowaniu, to doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to jedyny koszt związany z wzięciem pożyczki. Dlatego warto dowiedzieć się jakie jeszcze koszta nas będą dotyczyć. Najczęściej zaliczają się one do kosztów podstawowych, takich jak marża, prowizja bądź ubezpieczenie. A inne koszta, w zależności od terminu spłaty, można określić kosztami dodatkowymi.

Koszty chwilówek poza oprocentowaniem

Jeśli chcielibyśmy porównać oprocentowanie chwilówek do innych produktów finansowych, to spokojnie możemy wymienić tutaj kredyty udzielane przez popularne SKOK-i, czyli przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Klienci mają do wyboru możliwość otrzymania pożyczki bez bik podczas wizyty konsultanta w domu, bezpośrednio w oddziale, lub nawet za pośrednictwem Internetu. Najlepiej pod względem kosztów wychodzą oczywiście pożyczki udzielane w trybie online. Mianowicie nie doliczane są tam koszty przygotowawcze. Na przykład za wizytę domową klienci są zobowiązani do zapłaty od 50 do nawet 200 złotych.

Kolejnym kosztem z jakim należy się liczyć jest opłata związana z udzieleniem pożyczki. Mowa jest o tak zwanej prowizji. W zależności od firmy pozabankowej naliczana jest stała kwota lub prowizja wyliczana na podstawie procentu od pożyczanej sumy.

Niektórzy klienci starają się wyszukiwać ciekawe, a zarazem bardzo opłacalne promocje. Rzeczywiście istnieje możliwość tego, by zaciągnąć darmowe pożyczki. Jednak taka promocja dotyczy tylko i wyłącznie klientów po raz pierwszy korzystających z produktów finansowych w danej firmie pozabankowej.

Na najwyższe koszta jak do tej pory, mogą nastawiać się spóźnialscy klienci. Wtedy firmy pozabankowe mają możliwość doliczenia kar, dodatkowych odsetek, a także opłat związanych z wysyłanymi monitami. Niezależnie, czy klient będzie otrzymywał wiadomość poprzez SMS-a, czy też drogą osobistą poprzez wizytę pracownika firmy, będzie musiał pokryć koszta związane z tą procedurą.

Dlatego jeśli mamy chociaż minimalne wahania, czy aby na pewno będziemy w stanie spłacić pożyczkę w terminie, to lepiej dokładnie zapoznać się z regulaminem i taryfikatorem opłat. Później może być niemiłe zaskoczenie, jeśli nie będziemy trzymać się terminu spłaty pożyczki.

Data publikacji 10/17/2015

Komentarze

  • Ania 2015-10-17 23:48 Ocenił(a) na: 5,0

    Co wy z tymi chwilówkami cały czas???

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje