Szwajcarzy pną się do góry

Szwajcarzy pną się do góry

Gospodarka Szwajcarii w ostatnich latach nie miała się zbyt dobrze. Nawet sami ekonomiści obstawiali, że w tym roku nastąpi recesja. Natomiast PKB postanowiło wrócić na dodatnią wartość.

W stosunku do całego kwartału PKB Szwajcarii urosło o 0,2%. Natomiast w skali roku, ten wzrost wynosi 1,2%. A to oznacza, że jest o wiele lepiej niż się spodziewano. A czego się spodziewano? Przede wszystkim spadku nawet o 0,1% w skali kwartału. W końcu za pierwszy kwartał sytuacja wyglądała ujemnie, PKB spadło o 0,2%. Jednak danym udostępnionym przez Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Bdań SECO nie ma co się przeciwstawiać.

Analitycy jednoznacznie twierdzą, że na PKB korzystnie wpłynął spadek importu, ale utrzymaniu się eksportu na wyższym poziomie. Z informacji podanych przez specjalistów wynika również, że do wzrostu PKB przyczyniło się także rządowe wsparcie, ale i nie obeszło się bez większych wydatków konsumenckich.

To było prawdziwe zaskoczenie, ale na szczęście Szwajcaria nie weszła w recesję, która była przepowiadana. Chociaż nie bez znaczenia były odważne decyzje, na przykład podejmowane przez Szwajcarski Bank Narodowy. Dzięki zachowaniu dystansu do wymiany waluty euro na franka, udało się umocnić franka szwajcarskiego. A to także miało korzystne odzwierciedlenie na PKB.

Data publikacji: 01/09/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje