Stany Zjednoczone i Francja porozumiały się w sprawie podatku cyfrowego

francja podatek cyfrowy pożyczki

W lipcu 2019 r. francuski Senat zatwierdził podatek cyfrowy, który wynosi 3% przychodów z usług cyfrowych, które są świadczone na obszarze Francji przez firmy, których roczny obrót przekracza 25 mln euro, a w skali światowej – 750 mln euro.

Co ciekawe, podatek został wprowadzony z datą wsteczną – od 1 stycznia 2019 r. Według amerykańskich polityków oraz przedstawicieli biznesu nowoczesnych technologii, nowe regulacje podatkowe w nieuczciwy sposób wpływają na sytuację amerykańskich firm.

Agencja Reuters uważa, że obawy koncernów technologicznych są pozbawione podstaw. Istnieje bowiem możliwość prowadzenia działalności w krajach nazywanych rajami podatkowymi, np. w Luksemburgu.
Podatek cyfrowy spowodował również napięcie na linii Francja – Stany Zjednoczone. Przed spotkaniem na szczycie G7 Donald Trump zadeklarował, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć cła na importowane wina francuskie. Prezydent USA uznał, że podatek cyfrowy uderza w amerykańskie firmy technologiczne, zwłaszcza Google, Amazon, Facebook i Apple.

Niemniej podczas wspólnej konferencji Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa, głowy państw doszło do porozumienia. Według aktualnych doniesień, amerykańskie firm technologiczne otrzymają rekompensatę pokrywającą różnicę między francuskim podatkiem cyfrowym a planowanym mechanizmem podatkowym wprowadzanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Kwestia podatku od usług cyfrowych, zaproponowanego przez Komisję Europejską i OECD pojawiła się także podczas ostatniej wizyty wiceprezydenta Mike’a Pence’a w Polsce, w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska wdroży zasady podatku cyfrowego, które będą obowiązywały w UE. Premier zaznaczył, że rząd nie chce wdrożyć systemu hybrydowego proponowanego przez Francję.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje