Skok do góry Wall Street po Fedzie

Fed po 9 latach stabilnych odsetek, postanowił wprowadzić podwyżki. Okazało się, że po tej decyzji amerykańskie giełdy zareagowały bardzo dobrze. Analitycy zapewniali, iż podjęte działania przez Rezerwę Federalną, nie były niczym zaskakującym.
Po zamknięciu giełdy można było odnotować skoki między innymi na Dow Jones Industrial, aż o 1,28 procent, S&P o 1,45 procent, oraz Nasadq Composite o ,52 procent.

Taki krok był przez analityków oczekiwany już od pewnego czasu. Niestety nie wiedzieli oni, kiedy dokładnie do niego dojdzie. Po zapadnięciu decyzji o podwyżkach, wielu z nich odczuło wyraźną ulgę twierdząc, iż w końcu wiedzą na czym stoją.
Główna stopa procentowa funduszy federalnych została podwyższona z 0,00-0,25 procent do 0,25-0,50 procent. Dlatego nawet wysokość podwyżki dla ekonomistów nie była żadnym, szczególnym zaskoczeniem.

Taka decyzja również świadczy o tym, że z gospodarką Stanów Zjednoczonych jest coraz lepiej. Dlatego można było pozwolić sobie na „gołębią podwyżkę” – bo tak o wzroście stóp procentowych mówi Stephen Wood, jeden ze strategów.
To nie będzie jednak jedyna podwyżka. Ponieważ pozostałe mają przebiegać już w sposób systematyczny, jednocześnie normalizując wskaźnik stóp procentowych. Oczywiście wszelkie wzrosty mają iść ściśle w parze z aktualnym stanem gospodarki w Stanach Zjednoczonych. Nie można pozwolić sobie na doprowadzenie do przepaści pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje