Sieć 5G na Forum Ekonomicznym w Krynicy: bez sieci 5G państwo nie będzie funkcjonować

sieć 5g pożyczki

Sieć 5G będzie rodzajem sieci elektroenergetycznych, bez których w ocenie ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, państwo nie będzie mogło funkcjonować. Minister cyfryzacji poruszył temat sieci 5G podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, zwracając również uwagę na zagrożenia związane z zakłóceniem jej działania, które mogą być celowe lub przypadkowe.

Wpływ sieci 5G na działanie państw, gospodarek i poszczególnych sektorów biznesu. Minister cyfryzacji jest zdania, że należy położyć szczególny nacisk na standardy bezpieczeństwa już teraz, na etapie kiedy sieć jest tworzona. W ocenie ministra Zagórskiego Polska powinna jak najszybciej opracować i ogłosić wymagania bezpieczeństwa, aby operatorzy telekomunikacyjni mogli je poznać i się do nich dostosować, już na etapie budowy sieci 5G lub na etapie przygotowań do budowy tej sieci.

Sieci 5G w Unii Europejskiej

Działania związane z budową sieci 5G w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej nie są skoordynowane. Komisja Europejska wyszła z inicjatywą polegającą na zbieraniu planów zarządzania ryzykiem od wszystkich państw członkowskich, jednak nie zmienia to faktu, że państwa członkowskie są na różnych etapach realizacji budowy sieci 5G.

Resort kładzie nacisk na standardy cyberbezpieczeństwa

Podkreślenia wymaga, że w zakresie cyberbezpieczeństwa można wyróżnić kilka problemów, w tym potrzeba stworzenia podstaw systemu cyberbezpieczeństwa. Dla resortu dużym wyzwaniem jest wykrycie zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci przez przedsiębiorców oraz budowanie świadomości zagrożeń. Minister Zagórski zwrócił również uwagę na konieczność tworzenia systemu ostrzegania.

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G, czyli sieć telekomunikacyjna piątej generacji, jest nowym, intensywnie rozwijanym standardem telekomunikacyjnym, który umożliwi nawet 50- lub 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu z obecnie istniejącymi sieciami 4G. Tego typu technologie mogą znacznie przyspieszyć rozwój internetu, usług telemedycyny, inteligentnych miast a nawet autonomicznych pojazdów. W przypadku sieci 5G opóźnienia związane z transferem danych mogą wynosić maksymalnie kilka milisekund.

Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G

Polska i Stany Zjednoczone zadeklarowały pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G, jak wskazano w treści Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G podpisanej w dniu 2 września 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. W Polsce obecnie trwają przygotowania do wdrożenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Martin Stysiak – rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej – UKE przeprowadzi niebawem aukcję częstotliwości pod sieć 5G.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje