Rząd wprowadził zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej na 5 lat

Przyjęty dziś projekt ustawy dotyczący obrotu ziemią rolną zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi rolnej na 5 lat. W ustawie przewidziana jest możliwość sprzedaży ziemi tylko Polskim rolnikom indywidualnym.

Ustawa ma na celu ochronę ziemi rolniczej przed wykupem przez firmy zagraniczne i jej wprowadzenie jest argumentowane niewystarczającą ochroną Polskiej ziemi przed wykupem. W związku z tym, że 1 maja 2016 roku przestaje obowiązywać okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców istnieje bardzo duże ryzyko zwiększonego zainteresowania wykupem ziemi rolnej przez osoby i firmy z krajów EU gdzie ceny ziemi rolnej są znacznie wyższe.

Zgodnie z projektem ziemia rolna należąca do Państwa będzie dostępna dla Agencji Nieruchomości Rolnych i będzie zagospodarowana poprzez wieloletnie dzierżawy.

W przypadku rolników jeżeli zdecydują się na zakup nieruchomości należącej do skarbu państwa nie będą mogli sprzedać ziemi lub wydzierżawić przez okres 10 lat. Warunkiem koniecznym jest także osobiste zagospodarowanie ziemi przez rolnika oraz maksymalna powierzchnia użytków rolnych należących do rolnika nie przekroczy 300 ha.

Aktualnie skarb państwa posiada około 1,5 mln ha ziemi rolnych. Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 30 kwietnia 2016.

Data publikacji: 2016-02-23

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje