Rząd rozważa, upowszechnienie pożyczkodawcom wglądu do numeru Pesel !

Upowszechnienie pożyczkodawcom wglądu do numeru Pesel !

Osoby prowadzące działalność, oraz instytucje pożyczkowe, mają mieć wgląd do danych klientów, które będą udostępnione w Rejestrze Dowodów Osobistych. Co spowodowało, iż rząd postanowił wdrożyć takie rozwiązanie ? Jak pożyczkodawcy obecnie będą zdobywać informacje o pożyczkobiorcach ?

Modernizacja Tarczy Antykryzysowej, pozwoli w łatwiejszy sposób, uzyskać wgląd do naszych danych osobowych.

Dotychczas, osoby prowadzące działalność gospodarczą, gdy chciały mieć wgląd do danych w Rejestrze Dowodów Osobistych lub do numeru pesel, byli zobowiązani do udowodnienia, iż posiadają prawną sprawę. Warto wspomnieć, iż uzyskanie dostępu do takowych danych, było wyjątkowo trudne i tylko niektórym się to udało zrobić. Poprzez wdrożenie do Tarczy Antykryzysowej, zobowiązania do udowodnienia, tylko konkretnej sprawy, sytuacja ta drastycznie się zmieniła. W skutek czego, sytuacja tak wygląda ?

Reprezentanci rządu, wyjaśniają te rozporządzenie tym, iż w czasie panującej pandemii Covid-19, większa ilość osób chcę wziąć pożyczkę, kredyt przez internet lub elektronikę na raty. Z tego powodu, rząd ma w planach udostępnienie firmom pożyczkowym lub sklepom pozwalającym na zakup produktów na raty, szybki oraz skuteczny wgląd do danych klienta. Umożliwi to, zweryfikowanie wiarygodności konsumenta, oraz sprawdzenie czy klient nie podaje się za kogoś innego,za pomocą skradzionego dowodu tożsamości.

Jaki sposób umożliwi pożyczkodawcom, wgląd do danych konsumenta ?

Osoby prowadzące działalność, w tym przypadku firmy pożyczkowe, otrzymałyby wstęp do trybu konkretnej teletransmisji. Co to znaczy? Na przykład, jeśli firma pożyczkowa, wpisze dane osobiste ubiegającego się o pożyczkę konsumenta, z pomocą wyżej wspomnianego rozwiązania, wtedy dostanie odpowiedź zwrotną, informującą o tym czy podane informacje są zgodne z prawdą. Ważną kwestią jest, iż Rejestr Dowodów Osobistych umożliwia zweryfikowanie danych takich jak: imię oraz nazwisko, pesel, numer dowodu tożsamości, serię i datę wydania dokumentu wraz z terminem ważności.

Okazuje się, że takowe rozwiązanie zaprojektowane przez rząd, może być kompletnie bezużyteczne . Powodem tego jest fakt, iż większość działalności pożyczkowych, preferuje pozyskiwanie informacje od Biura Informacji Gospodarczej, ponieważ uzyskują jest stanowczo szybciej niż od Rejestru Dowodów Osobistych.

Według opinii Jarosława Ryby, dłużący się czas czekania na decyzję, która może zostać nie zatwierdzona, wyżej wspomniany rejestr, nie jest pomocny dla autorytatywnych firm kredytowych oraz pożyczkowych, ponieważ potrzebują one szybkich informacji, najlepiej w formie elektronicznej.

Hipotetycznie, więc powinno być w ten sposób: firma udzielająca pożyczkę lub kredyt, uzyskuje od potencjalnego konsumenta, skan dowodu osobistego. Z kolei wskazuje uzyskane informacje, operatorowi rejestru. Następnie, ten daje odpowiedź, czy informacje o konsumencie są prawdziwe, czy też nie. Jest to tylko tyle lub aż tyle..

Problem w tym, iż instytucje pożyczkowe twierdzą, że przegotowane przez rząd ułatwienie jest im nie potrzebne.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje