Rynek z ubezpieczeniami ulegnie zmianom?

Nie tak dawno mogły dojść do nas słuchy o niecnych planach firmy ubezpieczeniowej Axa. Jej głównym zamiarem jest wchłonięcie do swojej struktury innego towarzystwa, a mianowicie Liberty Ubezpieczenia. Jednak nie chodzi tutaj o całą spółkę, ale jedynie o odział w Polsce, który prowadzony jest tak naprawdę przez amerykański koncern Liberty Mutual.
Liberty Ubezpieczenia stało się bardzo popularne, kiedy każdy w Polsce zaczął masowo ubezpieczać się w systemie online, czyli bez bezpośredniego kontaktu z agentami. Oczywiście ubezpieczalnie direct mają się całkiem nieźle, ale nie wcale nie udało im się pozbawić tradycyjnym agentom pracy. Mimo wszystko, nasi rodacy nadal wolą spotkać się z agentem, by zadać mu wszelkie pytania, i na spokojnie przejrzeć umowę pod jego czujnym okiem.

Liberty Direct był towarzystwem, który przymierzał się do podbicia polskiego rynku. Wprowadził duże oszczędności, omijając przy tym prowadzenie placówki wraz z zatrudnieniem agentów. Niestety ich sytuacja nie była już tak kolorowa. Krokiem ratującym firmę, miała być zmiana nazwy na Liberty Ubezpieczenia. W strategiach znalazły się także plany o zwiększeniu udziałów na rynku ubezpieczeniowym. Jednak nic nie przyniosło oczekiwanych skutków. W związku z tym amerykański koncern pogodził się z upadkiem jego wszystkich pomysłów i zdecydował się na sprzedaż swoich udziałów. Do tej pory Liberty Ubezpieczenia zgromadziło około pół miliona klientów. Jednocześnie pod względem liczby udziałów na rynku ubezpieczeniowym (1,1%), znalazło się dopiero w drugiej dziesiątce wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie Polski.

Podobna sytuacja miała, kiedy Link4 został wykupiony przez grupę PZU. Również ubezpieczenia miały być sprzedawane za pośrednictwem Internetu. Axa, czyli francuski koncern zdecydował się na wykupienie wszystkich udziałów spółki Liberty Ubezpieczenia. Wszystkie ubezpieczenia tej grupy na rynku polskim, szacowane są na wielkość 3% wszystkich produktów ubezpieczeniowych. Same ubezpieczenia majątkowe zostały wykupione przez 1,2% klientów. Jeśli rzeczywiście marka Liberty Ubezpieczenia, zostanie wciągnięta na listę udziałów Axa, w ten sposób udziały francuskiego koncernu zwiększą się o 1 procent. Tym samym Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie zajmowało nawet 6 miejsce w rankingu.
Axa za tą inwestycję będzie musiała zapłacić około 100 milionów złotych. Okazuje się, że nie jest to pierwsze wciągnięcie innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Mianowicie jakiś czas temu Axa wykupiła udziały firmy BRE za aż 570 milionów złotych. Tao pozwoliło im dotrzeć do 5 milionów klientów. Jednocześnie BRE Bank był 3 największym bankiem w Polsce. W chwili obecnej, mBank z tego tytułu zyskuje pewne profity w postaci marży. Nic dziwnego zatem, że jeśli ktoś staje się klientem mBanku, jednocześnie otrzymuje co chwilę atrakcyjne propozycje nie do odrzucenia, oczywiście żeby się ubezpieczyć.

Chociaż szykują się naprawdę poważne zmiany, to jeszcze konsumenci nie odczują tego aż tak bardzo. Na pewno zajdą spore rotacje firm z największymi udziałami. Póki co na pierwszym miejscu znajduje się PZU, które posiada w Polsce aż 33% udziałów. Na drugim miejscu praktycznie znajdują się dwa towarzystwa – niemiecki koncern Talanx, który nadzoruje ubezpieczeniami z Warty oraz Europy, a także Ergo Hestia. Oba towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się poszczycić udziałami wahającymi się pomiędzy 13, a 15 procentami.
Trzecie miejsce jest zajmowane przez austriacką grupę Vienna Insurance. Jest to właściciel takich marek jak Interrisk oraz Compensa. Na trzecim miejscu również znajduje się grupa Allianz. Trzeba przyznać, że ich udziały w Polsce wahają się na poziomie od 6 do 8 procent. Kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe, które wyróżniają się mniej więcej 3-4 procentowym udziałem, to Axa, Generali, a także Uniqua. Nic dziwnego, że Axa walcząc o każdy procent, wysunie się do prowadzącego peletonu.
Poza tymi firmami znajdują się już Towarzystwa Ubezpieczeniowe, których udział na rynku waha się w granicach 1 procenta. Są to już raczej Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które nie zamierzają nawet walczyć o miano lidera. Ale sobie spokojnie prowadzą swoją działalność, nawet nie konkurując o lepsze miejsca.

Taka walka o miejsca, a właściwie o udziały polskich klientów, nie jest obca również bankom. W branży bankowej przejęcia mniejszych placówek przez większe grupy, nie jest niczym nowym. W tej branży do największych wyjadaczy zalicza się między innymi Raiffeisen, znowu Nordea czy też BGŻ łączą się z innymi, lub też decydują się na spokojne prowadzenie działalności poza najlepszą 10. Do takich niszowych banków zalicza się na przykład Citi Handlowy.

Dlaczego na rynku ubezpieczeń robi się coraz trudniej?

Przede wszystkim klienci coraz częściej dociekaj swoich praw. Coraz więcej rozpraw sądowych kończy się ewidentną wygraną konsumenta. A towarzystwa ubezpieczeniowe muszą rzeczywiście wypłacać bardzo wysokie odszkodowania.

Udziały rynkowe zakładów Działu II w Polsce w 2014 r. oraz ich zmiana względem roku 2013

Ubezpieczyciel Udział rynkowy mierzony aktywami
PZU (+1,44 p.p.) 47,3%
WARTA (-0,03 p.p.) 12,4%
HESTIA (-0,36 p.p.) 9,8%
ALLIANZ (-0,37 p.p.) 4,3%
EUROPA (+0,45 p.p.) 3,6%
INTERRISK (-0,18 p.p.) 2,9%
COMPENSA (-0,14 p.p.) 2,9%
UNIQA (-0,14 p.p.) 2,8%
GENERALI (-0,27 p.p.) 2,6%
SKOK (-0,13 p.p.) 1,2%
GOTHAER (+0,03 p.p.) 1,1%
TUW (+0,01 p.p.) 1,0%
PTR (-0,16 p.p.) 1,0%
LINK 4 (-0,02 p.p.) 0,9%
AVIVA (-0,11 p.p.) 0,9%
Pozostałe (-0,01 p.p.) 5,3%

 

Ubezpieczyciel Udział rynkowy mierzony składką
PZU (+0,37 p.p.) 31,5%
HESTIA (-0,76 p.p.) 13,1%
WARTA (-0,09 p.p.) 12,8%
ALLIANZ (-0,03 p.p.) 6,7%
COMPENSA (+0,24 p.p.) 4,2%
UNIQA (0,10 p.p.) 4,1%
INTERRISK (-0,22 p.p.) 3,8%
EUROPA (+0,77 p.p.) 3,4%
GENERALI (-0,32%) 3,3%
GOATHER (+0,28 p.p.) 2,2%
TUW (+0,01 p.p.) 1,8%
LINK 4 (+0,19 p.p.) 1,6%
CONCORDIA (-0,07 p.p.) 1,2%
AVIVA (-0,18 p.p.) 1,2%
AXA (+0,24 p.p.) 1,2%
Pozostałe (-0,34 p.p.) 7,7%

W jaki sposób konsumenci odczują przejęcie firmy Liberty Ubezpieczenia, przez grupę Axa?

Niestety wiadomości nie są zbyt dobre. Raczej trzeba przygotować się na podwyżki cen za ubezpieczenia. Powód jest prosty. Z rynku ubezpieczeń odpada jeden gracz, a to oznacza zmniejszenie konkurencji. A jeśli nie ma takiej konkurencji jak kiedyś, nie trzeba wytaczać aż tak wielkiej wojny cenowej.
Plusem takiego rozwiązania mogą być nowe produkty lub ich innowacyjne formy. Na razie nie wiadomo jakie Axa będzie miała dokładnie plany. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim kierunku będzie chciała się rozwijać. Czy postawi na wprowadzenie zupełnie nowych systemów, czy może jednak wsłucha się w oczekiwania klientów? To wszystko okaże się niebawem.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje