Zarabiamy 4 razy mniej niż Niemcy

zarobki Polaków

Ranking przeprowadzony przez OECD, wskazał na to, że Polska znalazła się na 5 miejscu, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzonych w pracy. Jest to lista państw zrzeszonych, natomiast jeśli chodzi o Unię Europejską to znajdujemy się pod tym względem na 2 miejscu. Rocznie przeciętny Polak pracuje aż 1918 godzin. Dla porównania, Niemcy spędzają około 1388 godzin w pracy, jednocześnie przy tym zarabiając aż 4 razy więcej.

Średnia ilość godzin spędzonych w pracy wynosi 1770 roku. Czyli bardzo łatwo przeliczając, pracujemy o 148 godzin więcej, niż przeciętny człowiek z kraju zaliczających się do OECD. Natomiast średnia Unii Europejskiej wynosi zaledwie 1674 godzin na rok, co przyczynia się do tego, że nasza średnia jest wyższa aż o 244 godzin od unijnej mediany godzin spędzonych w pracy.

Jeśli chodzi o kraje, w których mieszkańcy poświęcają pracy najmniej czasu, to na pierwszym miejscu znajduje się Holandia. Tam przeciętny Holender pracuje przeciętnie zaledwie 1380 godzin. Natomiast Niemcy pracują tylko o 8 godzin rocznie, natomiast Norwegowie spędzają średnio 1408 godzin rocznie. Duńczycy natomiast spędzają tylko 3 godziny więcej w pracy od Norwegów.
Bardzo zaskakującym faktem jest przede wszystkim to, że pozostali Europejczycy z Zachodniej i Północnej części kontynentu nie muszą wcale pracować więcej, by utrzymywać godny poziom życia. Polacy niestety pracują prawie 500 godzin więcej od Niemców i to przede wszystkim po to, żeby móc jeszcze ledwo wiązać koniec z końcem.

dochody Polska

Jest to niestety efekt transformacji w Polsce, które miały miejsce od okresu powojennego. Polacy już od dawna byli przyzwyczajani do bardzo ciężkiej pracy za małe pieniądze. Nie wiadomo tak naprawdę, czy coś w tej kwestii jeszcze ulegnie zmianie. Ponieważ do Zachodu nam jest jeszcze bardzo daleko. By żyć godnie tak jak oni, powinniśmy zarabiać co najmniej 4 razy więcej.

Komentarze

  • Elzbietka 2016-01-28 13:54 Ocenił(a) na: 3,0

    No nawet nawet, choc dupy nie urwalo. Panie Darku jestem fanką, moze ruchanko?

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje