Prezes ZBP zapowiedział: kredyty nie będą przeliczane po starych kursach

Prezes ZBP zapowiedział: kredyty nie będą przeliczane po starych kursachProblem Frankowiczów wydaje się być cały czas nie rozstrzygnięty. Poważne skoki waluty doprowadziły do szybkiego wzrostu zadłużenia ponad 40% Polaków, którzy mają na swoim koncie kredyt bądź pożyczkę. Z rozwiązaniem wyszedł Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Jednak nie jest to propozycja jaką oczekiwali dłużnicy.

Dla nich najdogodniejszą sytuacją byłoby przeliczenie zadłużeń na złotówki po historycznych kursach. Jak jednak tłumaczy Prezes, o takiej opcji nie ma mowy. Innym rozwiązaniem jaki jest zaplanowane, to projekt ustawy, który ma spowodować powstanie specjalnego funduszu, w ramach którego wsparcie będą otrzymywać wsparcie, jeśli któryś z kredytobiorców wpadnie w tarapaty finansowe. Odbiorcami mają być jednak nie tylko frankowicze, ale również osoby posiadające zadłużenia w innych walutach.

Dlaczego konwersja waluty według Prezesa jest niemożliwa? Ponieważ byłoby to zbyt duże obciążenie dla gospodarki kraju.

Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie ta sprawa się potoczy. Jest na pewno odzew ze strony nowo wybranego Prezydenta elekta, który chce zgłosić projekt ustawy o konwersji kredytów we frankach szwajcarskich na polskie złotówki, po kursie jaki był w dniu zawarcia umowy. Oczywiście wierzyciele na takim rozwiązaniu byliby stratni. Obecnie aż 550 tysięcy osób spłaca kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich. Natomiast łączne zadłużenie ma wynosić około 144 miliardów złotych.

Data publikacji: 04/07/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje