Prezes UOKiK podejrzewa 4 firmy o tworzenie piramid finansowych

uokik pożyczki

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowania przeciwko czterem podmiotom rynku finansowego, z powodu uzasadnionego podejrzenia, że mogą one promować systemy typu piramida.

Prezes UOKiK wydał specjalny komunikat, opublikowany na oficjalnej stronie urzędu, w którym ostrzega konsumentów przed powierzeniem swoich oszczędności czterem zagranicznym firmom inwestycyjnym – amerykańskiemu Alternetowi, Nautilius Investment posiadającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, M&K Promoteam (USA) i M&K Promotim z Wielkiej Brytanii.

Alternet

Alternet jest amerykańską firma, która promuje system inwestowania na portalu Alternet i na platformie AdBlast. Konsumen może nabyć pakiety uczestnictwa o wartości wynoszącej od 10 do 1000 dolarów amerykańskich. Dochody i zyski zostają wypłacone dopiero pod warunkiem namówienia innych osób do uczestnictwa w programie inwestycyjnym.

Nautilius Investment

Nautilius Investment jest podmiotem finansowym posiadającym siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma stworzyła system Omega, w którym pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200.000 euro. Podobnie jak Alternet, Nautilius Investment namawia konsumentów do wpłat w zamian za korzyści za namówienie innych osób do zakupu pakietów uczestnictwa.

M&K Promoteam

M&K Promoteam promuje system Team-Coin, który polega na płaceniu bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty. Jedna pozycja posiada wartość 0,005 bitcoina, czyli obecnie około 220 zł. Konsument nie może nabyć więcej niż 30 pozycji. Konsumenci mogą czerpać korzyści finansowe z polecenia systemu innym osobom. Im więcej dana osoba z polecenia kupi pozycji, tym większy zysk.

M&K Promotim z Wielkiej Brytanii

Zagrożeniem dla konsumentów może być w ocenie prezesa UOKiK także inna firma – pochodząca z Wielkiej Brytanii M&K Promotim – która podobnie jak M&K Promoteam (patrz wyżej) opracowała system Hybryd Cycler działający w ten sposób, że uczestnik może kupić pozycje w cenie od 20 zł do 2000 zł oraz czerpać korzyści finansowe za namówienie innych uczestników.

UOKiK przestrzega konsumentów przed firmami, które ogólnie opisują sposób swojego działania, unikają odpowiedzi na pytania, obiecują korzyści finansowe za namówienie innych osób do udziału w planie inwestycji oraz nie podaje źródeł finansowania. Mogą to być firmy oferujące kupony, pakiety inwestycyjne lub świadectwa uczestnictwa oraz obiecuje wysokie zyski w krótkim czasie. Miejsce prowadzenia działalności tego typu firm może znajdować się w egzotycznych krajach (tzw. rajach podatkowych) lub po prostu za granicą. Podejrzane firmy zwykle nie prowadzą stron internetowych w języku polskim, co dodatkowo utrudnia przeciętnemu konsumentowi dostrzeżenie zagrożenia.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje