Pożyczka z możliwością przedłużenia terminu spłaty

Pożyczka z możliwością przedłużenia terminu spłaty

Zastanawiasz się właśnie nad wyborem dogodnej dla siebie pożyczki? Okazuje się, że wcale to nie jest takie trudne jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy koniecznie skupić się na pożyczkach, które mają pewne udogodnienia. Chociaż oczywiście najważniejsze jest to, żeby była dla nas jak najtańsza, to jednak dobrze jest spojrzeć na inne uwarunkowania.

Przedłużenie terminu spłaty

Jak wiadomo, chwilówka wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest udzielana niemalże od ręki, a także na bardzo krótki okres czasu. W związku z tym mamy do czynienia z okresem spłaty wynoszącym średnio 30 dni. W porównaniu do kredytów gotówkowych ten okres jest rzeczywiście przynajmniej kilkakrotnie krótszy.

W tej sytuacji warto wspomnieć jeszcze o tym, że nie każdy Klient jest w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem takiej sytuacji na pewno jest to, że pożyczka udzielana jest wyłącznie na podstawie zwykłego oświadczenia o dochodach. Na podstawie takiej informacji określana jest zdolność kredytowa. Jednak to sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania w terminie.
Dodatkowo w czasie pozornie krótkiego okresu spłaty, może dojść do wielu różnych przeciwności. Na przykład nie otrzymamy wypłaty na czas, bądź też pojawią się jakieś niespodziewane wydatki. W takich okolicznościach musimy spodziewać się przede wszystkim tego, że mamy bardzo duże szanse na przekroczenie terminu spłaty.

Konsekwencje spóźnienia w spłacie zobowiązania są całkiem spore. Do nich zalicza się między innymi doliczenie kosztów nieterminowości. Zazwyczaj są to odsetki karne, ale oczywiście nie tylko. Oprócz tego koniecznie należy wspomnieć również o kosztach związanych z rozpoczęciem procesu windykacyjnego. Niestety często takie czynności są przekazywane innej firmie. W związku z tym możemy spodziewać się, że do naszego konta zostaną doliczone opłaty związane właśnie z próbą odzyskania wierzytelności.
Do kolejnych konsekwencji zalicza się wysyłanie monitów. Niektóre firmy za każdy wysłany monit także pobierają opłatę, a niektóre się nie decydują na ten krok. W związku z tym w niektórych przypadkach znowu możemy mówić o dość sporych dodatkowych kosztach.

Jeżeli chcemy uniknąć kosztów nieterminowości, dobrym rozwiązaniem będzie właśnie skorzystanie z rozwiązania, jakim jest przedłużenie terminu spłaty. W takich okolicznościach mamy często prawo do przedłużenia okresu spłaty o kolejne 7, 14 lub 30 dni. Jednak zanim zdecydujemy się w ogóle na wzięcie pożyczki w danej firmie, wcześniej powinniśmy sprawdzić, czy w ogóle taka usługa jest oferowana.

O czym powinniśmy pamiętać?

Podczas przedłużania terminu spłaty, powinniśmy koniecznie pamiętać o kilku istotnych sprawach. Do nich na pewno zalicza się między innymi, to że taki wniosek powinniśmy zwykle złożyć jeszcze przed upłynięciem terminu spłaty. Jeżeli spóźnimy się ze złożeniem tego wniosku, to do naszych kosztów zostaną doliczone po prostu opłaty za spóźnienie.
Dodatkową informacją z jaką musimy się zmierzyć jest na pewno to, że zwykle za przedłużenie terminu spłaty jesteśmy zobowiązani ponieść dodatkową opłatę. Prowizję należy uregulować jeszcze przed spłatą pożyczki. Zatem, jeżeli nie dysponujemy potrzebną kwotą, to niestety możemy spodziewać się tego, że z danej usługi nie będziemy mogli skorzystać.

Należy jeszcze sprawdzić, czy usługa na pewno dostępna jest dla każdego Klienta, czy jednak mogą z niej skorzystać wyłącznie nowi Pożyczkobiorcy. Okazuje się, że w niektórych serwisach faktycznie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy przedłużenie terminu spłaty pożyczki jest bezpłatne, ale z takiej możliwości mogą skorzystać wyłącznie osoby, które korzystają z pożyczki w danym serwisie po raz pierwszy.

Natomiast dla osób, które po raz kolejny pożyczają pieniądze w danym serwisie, proponowana jest tak zwana pożyczka refinansująca. Takie rozwiązanie powstało na skutek zmian w ustawie o pożyczkach pozabankowych. Ponieważ wcześniej faktycznie mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w czasie których dochodziło do przedłużania terminu płatności niemalże w nieskończoność. W takich okolicznościach osoby, które zbyt lekko podchodziły do spłaty zobowiązania, po pewnym czasie miały na koncie wielokrotnie większą kwotę, niż pierwotnie pożyczały. Taka sytuacja najczęściej prowadziła do wpadnięcia w tak zwaną spiralę długów.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje