Poprawki dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, czyli kolejny krok ze strony Pis

– Nie kłam Budka! – Krzyczy Krystyna Pawłowicz
– Nie jesteśmy na Ty! – odpowiada Borys Budka
PiS wprowadza nowe zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, od których właśnie między innymi w taki sposób zawrzało w sejmie. Jak tłumaczą, zamierzają oni wyjść naprzeciw oczekiwaniom, dlatego jeszcze wprowadzają poprawki do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Do nich zalicza się między innymi to, że skarga obywatela nie musi być rozpatrywana w pełnym składzie.
Stanisław Piotrowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, mówi: – Patrzymy realnie na możliwości Trybunału Konstytucyjnego.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo, jakie mają to być poprawki. Wiadomo jedynie tyle, że jest ich szesnaście. Jeśli tylko PiS wychwyci, że wszelkie poprawki niezgodne są z opinią publiczną, lub okażą się niezdatne przez ekspertów, natychmiast będą one odrzucone.
Stanisław Piotrowicz dodaje, – Nie ma potrzeby powielania tych treści, które padły na forum posiedzenia plenarnego.

Jedną ze zmian, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość dotyczy tego, że: „Sejm może wygasić mandat sędziego Trybunału Konstytucyjnego na wniosek Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK”.
Natomiast posłowie z Nowoczesnej bronią się przed tą zmianą twierdząc, iż zostanie naruszona zasada niezawisłości Sędziowskiej.

W tych zmianach ma także znaleźć się możliwość składania o wszczęcie dyscyplinarki wobec sędziów TK. Takie uprawnienia miałby Prezydent Polski, a także Minister Sprawiedliwości.
Natomiast wśród opozycji pojawiają się głosy, że może to przyczynić się do dyscyplinarnego zwolnienia prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Rzeplińskiego. Dlatego opozycja tak bardzo broni nowych zmian, twierdząc iż pod nimi kryje się tak naprawdę całkiem nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.
Bardzo ważną zmianą jest to, że „Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia bez vacatio legis. Terminy rozprawy wyznaczane są według kolejności zgłoszeń”.
Ta nasza nowelizacja, jest rzeczywiście dotknięta jedną ważna wadą. Nie została przygotowana przez Trybunał Konstytucyjny, w szczególności przez pana prezesa Rzeplińskiego – podsumowuje wszystkie złożone zmiany Stanisław Piotrowicz.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje