Polska jest gotowa na nową walutę?

Polska jest gotowa na nową walutę

Jednym z założeń po wejściu Polski do Unii Europejskiej, było przyjęcie wspólnej waluty Euro. Cały czas jest to w ramach projektu. Czy Polska jest już gotowa na zmianę waluty, a jeżeli tak, to czego mielibyśmy spodziewać się po wprowadzeniu tak diametralnych zmian.

Okazuje się, że teoretycznie moglibyśmy już mieć nową walutę, ponieważ kryteria finansowe są spełniane. Jednak jest to opinia czysto teoretyczna. Zupełnie inaczej finanse państwowe kreują się w praktyce. Ponieważ pozostaje jeszcze wiele do naprawienia, a także powinniśmy jeszcze zmniejszyć nasze zadłużenie.

Jednak okazuje się, że deficyt PKB, które utrzymuje się na poziomie nieco niższym niż 3 procent, powoduje, że moglibyśmy spełnić warunki pozwalające na przystąpienie do strefy euro. W 2015 roku deficyt ten wyniósł 2,6% PKB, natomiast w 2016 roku, zmniejszył się on o kolejny 0,01%. Gdyby deficyt finansów publicznych osiągnął wartość 1,6% PKB, co prognozuje wielu ekonomistów, Polska, mogłaby z powodzeniem przystąpić do nowej waluty. Okazuje się, że nie brakuje również przeciwników wspólnej waluty, która miałaby znacznie osłabić gospodarkę. Przystąpienie do tak poważnych zmian, jednocześnie cały czas będąc na skraju deficytu PKB, nie tylko nie byłoby nieodpowiedzialne, ale mogłoby się to odbić w zupełnie drugą stronę.

Poza tym, pamiętajmy, że mamy do czynienia nie tylko z rosnącym coraz większym wynagrodzeniem, co przejawia się na coraz większy popyt produktów materialnych. Ale nadal jeszcze widnieje spory odsetek skrajnego ubóstwa, który jest bardzo niebezpieczny przy wejściu do strefy euro.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje