Polsce grozi utrata 8 mld zł związana z odszkodowaniami za błąd legislacyjny

Polsce grozi utrata 8 mld zł związana z odszkodowaniami za błąd legislacyjny

Ustawa hazardowa przyjęta przez Sejm w 2009 r. zawierała przepis, który zezwalał na kary pieniężne w stosunku do osób spoza kasyn, które w swojej ofercie miały automaty do gry. W związku z tą ustawą, a raczej z powodu wielu nieścisłości, ze swoich stanowisk zrezygnowali Schetyna, Chlebowski i Drzewicki. W zeszłym tygodniu, w wyniku decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, powyższe przepisy nie były zgodne z prawem co równało się z tym, iż karanie właścicieli firm z automatami było bezprawne. Ten kluczowy wyrok, może spowodować istną falę roszczeń i odszkodowań dla prywaciarzy.

Czy za ten karygodny błąd legislacyjny, którego dopuścił się rząd Tuska, już niedługo nowy rząd będzie zmuszony zapłacić nawet 8 mld zł odszkodowań z naszych pieniędzy?

Wydaje się to być nieuniknione. Skutki afery hazardowej z 2009 r., będą prawdopodobnie odczuwalne wkrótce. Własnie 6 lat temu Posłowie PO zaakceptowali ustawę „hazardową”. W tej ustawie zawarte były przepisy pozwalające na wysokie grzywny w stosunku do właścicieli firm, oferujących grę na automatach, znajdujących się nie w kasynach lecz w zwykłych lokalach. Po wprowadzeniu w życiu tejże ustawy, od razu za wlepianie mandatów wzieły się organy Służby Celnej. Mieli w końcu asa w rękawie. Efektywne działanie służb, doprowadziło do tego, że prywaciarze zaczęli zamykać legalne firmy z automatami. Równocześnie jak można się domyślić, przychody związane z powyższą działalnością drastycznie zmalały, co ściśle wiązało się z malejącymi dochodami podatkowymi (pomniejszyły się z 487 mln zł w 2009 do 193 mln zł w 2013).

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny przyjął stanowisko w sprawie wymierzonej grzywny przez Służbę Celną za oferowanie gry na automatach znajdujących się w zwykłym lokalu, a nie w kasynie. Radość zapanowała na rynku hazardowym, czego nie można stwierdzić patrząc na reakcję rządu, bowiem NSA wydał wyrok wskazujący na to iż ustawa hazardowa, nie była w pełni zgodna z prawem. Przepisy zatwierdzone przez posłów Platformy Obywatelskiej nie były dość dobrze skonstruowane pod względem prawnym, aby miały moc karania właścicieli lokalów z automatami. Niemalże oczywiste wydaje się teraz, że kolejni poszkodowani, a legalnie działający właściciele automatów, wystąpią na drogę sądową w celu uzyskania odszkodowania. Będą mogli ubiegać się zarówno o zwrot kosztów za opłacony mandat, jak również o zwrot przychodów które mogli uzyskać przez minione lata, a niestety nie dorobili się ich, ponieważ PO postanowiło wprowadzić w życie ustawę hazardową. Przewidywane jest, że nawet 8 mld zł może być przeznaczone na rekompensatę dla branży hazardowej. Oczywiście pieniądze pójdą z kieszeni podatników.

Data publikacji: 25/09/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje