Polacy mają lepszą zdolność kredytową

Polacy mają lepszą zdolność kredytową

Zwykle początek roku niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych informacji w postaci podwyżek cen, wprowadzaniu nowych podatków lub też ich podwyżek, a także przestoju gospodarczego. Okazuje się jednak, że jest zdecydowanie lepiej, niż przewidywano.

Jednym z wniosków dotyczących lepszej sytuacji Polaków, jest ich wyższa zdolność kredytowa. Takie dane zostały zebrane w związku z zaciąganiem kredytów mieszkaniowych. Banki patrzą również optymistycznie na przeciętne polskie rodziny. Wszystko dlatego, ponieważ mogą oni liczyć nawet na kredyt mieszkaniowy w wysokości aż 466 tys. złotych.

Zebrane dane za 2017 rok są naprawdę imponujące względem roku 2016. Ponieważ zainteresowanie kredytami hipotecznymi w każdym miesiącu i tak były wyższe w porównaniu do odsetka zaciąganych kredytów hipotecznych w 2016 roku. Ostatecznie wzrost ten wyniósł aż 14%. Są to dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej. Obecne stymulacje wskazują, że 2018 rok, ma być jeszcze lepszy od poprzedniego. W takim razie jeszcze więcej polskich rodzin będzie mogło pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy.

Jednym z elementów, który składa się na większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest lepsza zdolność kredytowa. Ponadto należy wspomnieć o wysokim wkładzie własnym, który wynosi obecnie aż 20% gotówki. Jednak istnieje w wielu przypadkach możliwość obniżenia wkładu własnego do poziomu 10%. Jest to zatem spore ułatwienie dla wielu Polaków, którzy nie zdążyli zaoszczędzić aż takiej sumy. Przypomnijmy, że dla kredytu w wysokości 300 tys. złotych, byśmy musieli mieć wkład własny na poziomie 60 tys. złotych. Dla wielu Polaków taka samu w gotówce jest po prostu nierealna do zrealizowania.

Klienci banków muszą być przygotowani jeszcze na inne wydatki. W końcu w gotówce muszą zapłacić za opłaty transakcyjne, do których zalicza się między notariusz, czy też opłaty sądowe. Nie wspominając o podatku, który przecież należy zapłacić od zakupu. Dodatkowo sam bank nie nalicza wyłącznie oprocentowania nominalnego. Do pozostałych kosztów zalicza się prowizja, czy też opłata przygotowawcza. Nierzadko nie jest ona wciągnięta w koszty kredytowe, a czasami trzeba uporać się z takimi opłatami już na samym początku. W takim razie, jeżeli chcemy się ubiegać o sam kredyt mieszkaniowy, to już musimy wystartować z bardzo dużym i pokaźnym zapleczem finansowym. Okazuje się, że wcześniej mało kogo było stać. Oczywiście były programy Mieszkanie dla Młodych oraz wiele innych. Jednak były to programy kierowane do konkretnych osób znajdujących się w konkretnych sytuacjach.

Tak jak już wcześniej wspomniano, średnia zdolność kredytowa, która jest wyliczana przez banki, obecnie utrzymuje się na poziomie około 466 tysięcy złotych. Jest to informacja, która wynika z danych zebranych przez Open Finance. Oczywiście będą jeszcze one cały czas zbierane oraz aktualizowane.
Warto dowiedzieć się, w jakich bankach możemy liczyć na najwyższy kredyt, a w których otrzymamy najmniejszą sumę do dyspozycji. Jeżeli założymy, że jesteśmy rodziną z jednym dzieckiem, której całkowity dochód na całego gospodarstwo domowe wynosi 5,8 tys. złotych netto.
Zaczynając od najniższej oferty, wśród banków znajduje się:
– PKO Bank Polski – maksymalny kredyt na kwotę 403.600 złotych
– Credit Agricole – maksymalny kredyt na kwotę 428.519 złotych
– mBank – maksymalny kredyt na kwotę 446.196 złotych
– Bank Millennium – maksymalny kredyt na kwotę 450.000 złotych
– Raiffeisen Polbank – maksymalny kredyt na kwotę 454.000 złotych
– BOŚ Bank – maksymalny kredyt na kwotę 461.565 złotych
– Bank Pekao – maksymalny kredyt na kwotę 470.300 złotych
– Bank Zachodni WBK – maksymalny kredyt na kwotę 471.000 złotych
– Bank BGŻ BNP Paribas – maksymalny kredyt na kwotę 478.868 złotych
– Deutsche Bank – maksymalny kredyt na kwotę 500.000 złotych
– Euro Bank – maksymalny kredyt na kwotę 503.732 złotych
– ING Bank Śląski – maksymalny kredyt na kwotę 504.834 złotych
– Citi Handlowy – maksymalny kredyt na kwotę 535.000 złotych

Jak zatem widać na największą sumę kredytu możemy liczyć w takich placówkach, jak Deutsche Bank, Euro Bank, ING Bank Śląski, a także Citi Handlowy. Możemy się przekonać, że właśnie w tych miejscach z dochodem w wysokości 5,8 zł. netto otrzymamy kredyt w wysokości przynajmniej 500 tys. złotych. Natomiast najgorszych warunków możemy spodziewać się w Credit Agricole, PKO Banku Hipotecznym, a także w PKO Banku Polskim. Ponieważ w tych miejscach maksymalna oferta, jaką otrzymamy nie przekroczy 430 tys. złotych.

Decydując się na kredyt mieszkaniowy, należy również wziąć jeszcze pod uwagę to, że raty mogą ulec zmianie. Najczęściej oprocentowanie będzie rosło. Jednak w ostatnich latach zauważalna jest również tendencja w postaci coraz wyższych pensji. W takim razie coraz więcej Polaków może nie tylko pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, na który jest w pełni przygotowany, ale również suma tego kredytu może wynieść nawet pół miliona złotych. Na razie nic się nie zapowiada, żeby miałoby dojść do podwyżki stopy procentowej. Natomiast, jeżeli do niej dojdzie w najbliższych miesiącach, a nawet latach, to ostatecznie nie powinno to drastycznie wpłynąć na koszt kredytu.
Nie można jednak odrzucać wizji tego, że stopa procentowa powróci do normy, która była kilka lat temu. Zatem miesięczna rata mogłaby wzrosnąć nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje