Osłabienie chińskiej waluty – USA oskarżają PBOC o manipulacje

chińska waluta pożyczki

Ostatni raz za dolara trzeba było zapłacić 7 juanów w 2008 r., w okresie kryzysu ekonomicznego. Na początku sierpnia ponownie doszło do osłabienia kursu juana do poziomu 7,1 w stosunku do amerykańskiej waluty.

Manipulacje na rynku walutowym nie są nowością, ani niespodzianką. Waluty są niezwykle podatne na manipulacje ze strony rządów i instytucji finansowych. Jak wynika ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych zaprezentowanego na Twitterze, USA są zdania, że Chiny obniżyły cenę waluty manipulując nią.

Kurs Juana jest specyficzny, ponieważ nie jest ustalany przez rynek. Kurs chińskiej waluty pozostaje pod kontrolą chińskiego banku centralnego. Bank centralny każdego dnia roboczego ustala kurs referencyjny. Wartość juana może wahać się o 2%. Bank centralny ma prawo skupowania i sprzedawania waluty oraz nakazania tego typu działań komercyjnym bankom, w imię łagodzenia wahań kursowych.

W pierwszy poniedziałek sierpnia 2019 r. chiński bank centralny ustalił kurs referencyjny juana na poziomie 6,92 juana za dolara, uzasadniając swoją decyzję koniecznością utrzymania juana na „rozsądnym i zrównoważonym” poziomie. Ludowy Bank Chin (PBOC) wyraził opinię, że spadek wartości juana jest efektem działania sił rynkowych.

Motywów działań chińskiego banku centralnego należy także upatrywać we wprowadzeniu nowych taryf celnych w stosunku do Chin. Pod koniec lipca Donald Trump zapowiedział nałożenie na Chiny kolejnych ceł. USA są zdania, że osłabienie chińskiej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego obniży cenę chińskiego eksportu, szkodząc zagranicznym konkurentom chińskich podmiotów gospodarczych.

Ludowy Bank Chin zapowiedział również sprzedaż obligacji skarbowych denominowanych w walucie krajowej o wartości 30 mld juanów w Hongkongu. Obrana strategia prowadząca do skupu pieniędzy przez bank centralny może zapobiec spekulacyjnej krótkiej sprzedaży.

Stany Zjednoczone nie pierwszy raz oskarżają Chiny o manipulację walutą. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1994 r.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje