Nowe internetowe pieniądze – Bitcoin

bitcoinZa twórcę Bitcoin uważa się Satoshi Nakamoto,  który w 2008 roku podzielił się z pomysłem na utworzenie wirtualnej monety. Jak sama nazwa wskazuje, miała ona być rzeczywiście zbudowana z bitów. Wraz z nadchodzącym kryzysem gospodarczym w tamtym czasie, zaczęto coraz częściej zastanawiać się nad wykreowaniem nowego pieniądza.

Według założeń stworzenia wirtualnych pieniędzy, bitmonety teoretycznie można byłoby robić we własnym zakresie. Każdy kto jest właścicielem dość wydajnego komputera, może spróbować swoich sił w tworzeniu bitcoin. Jest to proces, który nazywa się górnictwem. Wydobywanie bitmonety polega na rozwiązaniu algorytmu kryptograficznego. Im więcej użytkowników rozwiązuje ten sam szyfr, tym dłużej trwa wytwarzanie wirtualnych monet. W rzeczywistości przeciętnemu użytkownikowi udaje się wytworzyć ledwo jedną monetę w ciągu roku. Poziom trudności wydobywania monet jest zwiększony faktem, że ich ilość jest ściśle ograniczona.

Na rynku międzynarodowym można już spotkać kantory, w których wymienia się bitcoin na walutę lokalną. W porównaniu do tradycyjnych, które w przypadku bankructwa blokują konta swoim klientom lub tracą oni wszystkie swoje oszczędności, bitcoin nie podlega tego typu zagrożeniom. Ponadto w coraz większej ilości sklepach, restauracjach i innych miejscach oferujących usługi, można płacić tą wirtualną walutą. Na pewno rzeczą, która bardzo podoba się właścicielom bitcoin jest całkowita anonimowość. Adres bitcoin może być zmieniany po każdej transakcji. Poza tym warto zauważyć, że przelewy dokonywane są w błyskawicznym terminie. Omijane są wszelkie procedury związane z księgowaniem wpłat.

Do wyróżników, które dzielą tradycyjne pieniądze od bitcoin zalicza się brak normalnego podziału. Zamiast groszy jak w przypadku polskich złotówek, można tutaj mówić o podziale do ośmiu miejsc po przecinku.

Wartość bitcoin na początku określano na podstawie ilości energii jaka została wykorzystana do stworzenia jednej bitmonety. W 2009 roku jedną wirtualną monetę wyliczono na 0,8 centa. Im jednak było większe zainteresowanie nową formą pieniądza, tym koszty produkcji również szły do góry. W 2013 roku wartość ta osiągnęła poziom 140 USD za jedną bitmonetę.

Dołączenie do programu Bitcoin nie jest skomplikowane. Proces przesyłania monet do nadawcy odbywa się analogicznie jak w przypadku wysyłania maila. Jeden użytkownik może założyć w ten sposób dowolną ilość „portfeli”. Klucz kryptograficzny jest odpowiedzialny za ochronę konta i przesyłanie z niego wszelkich danych. Użytkownik posiada dwa klucze: publiczny i prywatny. Klucz publiczny jest potrzebny, gdy chcemy innemu użytkownikowi przelać środki na jego konto. Wtedy w danych do przelewu wpisujemy właśnie ten kod stworzony z ciągu cyfr i liter. Brak osób trzecich w przeprowadzanych transakcjach, przyczynia się do tego, że z danego przelewu nie można się wycofać lub „zamrozić” go na jakiś czas, jak to jest możliwe w przypadkach tradycyjnych placówek bankowych i dokonywanych w nich przelewach.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje