Nowe indeksy WIG 30 na warszawskiej giełdzie

wig30

Zmiany dotknęły warszawską GPW. Utworzono nowe indeksy WIG30 oraz WIG30TR. Wśród tych indeksów znajduje się 30 najbardziej płynnych oraz największych spółek. Celem takich zmian ma być zwiększenie płynności zakupu i sprzedaży na GPW, ponieważ jak wiadomo, największą popularnością cieszą się wyróżnione największe spółki.

W roku 2015 planuje się całkowite zniesienie indeksu WIG20, które wprowadzono na rynek giełdowy 19 lat temu. Wątpliwości czym się będą różnić między sobą indeksy WIG30 od WIG30TR,  są łatwe do wyjaśnienia. W przypadku WIG30, ma on być indeksem cenowym, zatem jego kalkulacja opierać się będzie wyłącznie na cenach zawartych transakcji. Natomiast indeks WIG30TR ma pełnić funkcję indeksu dochodowego. Będzie to polegało na tym, że na jego wartość składa się zarówno cena transakcji, ale także dochody, które pochodzą z praw wyboru, a także dywidend.
Indeks WIG30 tak naprawdę będzie rozszerzeniem indeksów WIG20,  do którego dołączy dziesięć największych spółek z WIG40. Wśród nich znajdą się: ING BSK, CCC, TVN, LPP, Boryszew, Netia, Cyfrowy Polsat, Enea, Alior Bank oraz Azoty Tarnów.
Rozszerzenia dotkną również indeksy średnich (Mwig40), a także małych spółek (sWIG80). Z nich zostaną utworzone kolejno indeksy WIG50 i WIG100.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje