Narodowy Bank Polski ocenia politykę pieniężną jako w miarę stabilną

Narodowy Bank Polski zapewnia, że polityka pieniężna nie będzie miała zbytniego wpływu na gospodarkę. Raczej pozostanie ona na stabilnym poziomie. Jednocześnie według raportu „Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce”, pojawiła się następująca treść:” Wbrew wyrażanemu czasem przekonaniu o istotnym osłabieniu w ostatnim okresie wpływu podstawowego instrumentu polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego, tj. krótkoterminowej stopy procentowej, na gospodarkę, pokazujemy, że choć pod wpływem zmian strukturalnych, cyklicznych, czy jednorazowych zaburzeń zmienia się kompozycja kanałów tego oddziaływania, wpływ polityki pieniężnej na gospodarkę pozostaje w miarę stabliny”.

Jednocześnie warto przypomnieć, iż w raporcie za 2014 rok można było znaleźć informacje o bardzo mocnym zejściu w duł kursu na ceny konsumpcyjne, określane jako CPI. Tym samym spowodowało to osłabienie kanału walutowego.
Dlatego tłumaczone jest trwałe obniżenie efektów FX na CPI w tegorocznym raporcie.

Ponadto w raporcie z roku bieżącego możemy przeczytać dodatkowo, że „Siła reakcji aktywności gospodarczej i inflacji na zmiany krótkoterminowych stóp procentowych pozostaje względnie stabilna, choć zmienia się relatywna siła poszczególnych kanałów transmisji. Podtrzymujemy konstatację o trwałym obniżeniu efektów przeniesienia zmian kursu walutowego na ceny konsumpcyjne i dostarczamy nowych przesłanek na poparcie wniosku o wzroście stopnia antycypacyjności w gospodarce”.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje