Najczęstsza wypłata netto w Polsce to…. Przerażające dane GUS

Bardzo często w różnych mediach możemy słyszeć o średniej krajowej. Chociażby w samym listopadzie bieżącego roku, przeciętne wynagrodzenie po raz kolejny przekroczyło magiczną sumę 4,1 tys. złotych brutto. Jednak większość Polaków, którzy spotykają się z takimi danymi, patrzą na nie z niedowierzaniem. Nic dziwnego. Warto w końcu zacząć się interesować najczęściej występującym wynagrodzeniem w Polsce, które pokaże prawdziwe realia zarobkowe Polaków.

W opublikowanym niedawno raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, który ukazuje się raz na dwa lata, dotyczy wynagrodzeń, jakie otrzymują każdego miesiąca Polacy. Tutaj jednak nie należy się sugerować wysokością przeciętnego wynagrodzenia, ale medianą. Połowa Polaków zarabia mniej niż 2359 złotych netto na miesiąc. Natomiast druga połowa mieszkańców Polski, rzeczywiście może pochwalić się zarobkami wyższymi od wyliczonej wartości.
Na uwagę zasługuje jednak dominanta, czyli najczęściej wypłacane wynagrodzenie w Polsce. Mowa jest tutaj o kwocie 1786 złotych netto. Może i niektóre osoby pocieszają się, że i tak jest to stawka wyższa od najniższej krajowej. Jednak, aby zrozumieć powagę sytuacji, wystarczy takie wynagrodzenie przewalutować na euro. Okazuje się, że mediana wynosi 550 euro, natomiast najczęstsze wynagrodzenie pozwala na wypłacenie zaledwie 415 euro.

GUS każdego miesiąca za to aktualizuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia. Co ciekawe dotyczy ono wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających więcej, niż 9 osób. W październiku ten wskaźnik utrzymywał się na poziomie 4111 złotych brutto. W związku z tym wyliczono, że przeciętnie pracownik otrzymywał „do ręki” około 3000 złotych.
Niestety nie są to zbyt rzetelne informacje, nie wskazujące one na prawdziwą sytuację polskich pracowników. Na takie dane musimy czekać aż 2 lata. W 2014 roku sytuacja była bardzo podobna do obecnej. Również mediana w przeliczeniu na europejską walutę wynosiła około 550 euro. Natomiast dominanta wyniosła 1786 złotych, co dawało 415 euro.
Zatrważającym faktem jest to, że 1,36 miliona zatrudnionych osób nie zarabiał więcej niż minimalne wynagrodzenie. Dla przypomnienia w 2014 roku wynosiło ono 1237 złotych netto. Na zagraniczne wycieczki, mogliśmy w kantorze wymienić całą minimalną pensję na zaledwie 290 euro.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje