Nadwyżka 45 mld euro w niemieckim budżecie

niemiecka nadwyżka pożyczki

W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku niemiecki budżet osiągnął rekordową nadwyżkę w wysokości 45 mld euro. Choć na pierwszy rzut oka to bardzo dobra wiadomość dla sąsiadów zza Odry, po głębszej, ekonomicznej analizie sprawa nie wygląda tak kolorowo.

Obywatele wierzą, że władze federalne, landowe i lokalne, mają nadmiar pieniędzy. Niemniej w ocenie Sueddeutsche Zeitung nadwyżka jest rezultatem wyliczeń, a nie wzrostu gospodarczego. Nadwyżka 45 mld euro może jego zdaniem wynika z hamowania siły gospodarczej przez państwo i oszczędzanie, powodując spowolnienie gospodarki.

Podobnie negatywne opinie wyraził ekonomiczny dziennik „Handelsblatt”, która uważa, że jest to wirtualny rachunek, a nie realne pieniądze. Dziennik stanął na stanowisku, że zamiast podwyżek podatków, rząd powinien wprowadzić więcej ulg dla przedsiębiorców i obywateli o niższych zarobkach.
Opinia publiczna wskazuje wprost, że obywatele zasilają budżet składkami, podatkami i innymi daninami publicznymi. Jeżeli rząd nie zmieni kierunku rządzenia i nie obniży podatków, może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego Niemiec.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje