Na co warto wziąć kredyt

Na co warto wziąć kredytWielu z nas na pewno stało nie raz przed decyzją odnośnie wzięcia kredytu. Niektórzy potrzebują gotówki na zakup nowych dóbr konsumpcyjnych inni chcą pokryć wcześniejsze zobowiązania lub brakuje im na bieżące wydatki. Czy rzeczywiście w każdej sytuacji kredyt jest najlepszym rozwiązaniem i czy w ogóle zostanie nam on udzielony na dany cel?
Decydując się na kredyt powinniśmy być świadomi, że jest on głównym źródłem dochodów banku, który nam go udziela. A dokładnie są nim odsetki, jakie będziemy wraz z ratami spłacać. Czasami, gdy bank oceni naszą sytuację finansową, jako niepewna i ryzykowną odsetki mogą być wysokie lub wniosek o kredyt może zostać odrzucony. Dlatego pamiętajmy o tym, że jeśli bierzemy kredyt w konkretnej kwocie to nie jest to dokładnie ta kwota, którą będziemy musieli zwrócić.

Kredyty bankowe i pozabankowe nie są darmowe

Biorąc kredyt na sfinansowanie jakiegoś zakupu, na który mamy już odłożoną pewną sumę nie narażamy się na duże ryzyko. Bank w sytuacji zaprzestania spłaty rat może po prostu zająć zakupiony przez nas środek trwały. Tak jest na przykład, gdy bierzemy kredyt samochodowy lub kredyt mieszkaniowy. Sytuacja wygląda dużo gorzej, gdy pożyczamy pieniądze z banku na zaspokojenie bieżących potrzeb lub regulację powstałych wcześniej zobowiązań w postaci kredytów czy pożyczek. Skąd w tym przypadku weźmiemy gotówkę na spłatę rat z odsetkami skoro nawet na podstawowe rzeczy jej nam zabrakło? W ten sposób możemy wpaść w spiralę długu tworząc coraz nowsze zadłużenia. Kredyt samochodowy lub kredyt mieszkaniowy jest dużo łatwiej uzyskać, gdy posiadamy zabezpieczenia finansowe.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytu na działalność gospodarczą. Gdy posiadamy doświadczenie i wykształcenie w konkretnej branży oraz własne środki finansowe na jej rozpoczęcie to uzyskanie kredytu na jej dofinansowanie będzie formalnością.

Czy dam radę spłacić kredyt?

Podsumowując, biorąc kredyt należy szczególną uwagę zwrócić na własne zasoby finansowe. Należy spojrzeć na swoją sytuację z punktu widzenia banku. Ocenić własną zdolność kredytową tzn. jak bardzo pogorszy się stan naszych finansów w momencie, gdy dojdzie dodatkowe obciążenie w postaci rat kredytowych wraz z odsetkami. Musimy również rozpatrzeć inne wyjścia z naszej sytuacji tj. pożyczka u znajomych, rodziny. Powinniśmy mimo wszystko powstrzymać się od zaciągania wszelkiego rodzaju zobowiązań, zwłaszcza kredytów na bieżąca konsumpcję. Pieniądze przeznaczone na cele konsumpcyjne nie przyniosą bowiem w przyszłości żadnych zysków.

Data publikacji: 2016-03-09

Przeczytaj także: https://www.finansoland.pl/poradnik/zalety-kredytu-konsolidacyjnego.html

Komentarze

  • kotek 2016-03-12 14:14 Ocenił(a) na: 1,0

    teraz możecie sobie promować chwilówki ahahahahah

  • alek 2016-03-12 22:22 Ocenił(a) na: 2,0

    masło maślane...

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje