mld. zł strat sektora bankowego – Apel Inwestorów

mld strat sektora bankowegoNa początku sierpnia Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych apelowało do ministra skarbu, aby nie dobijał branży energetycznej i nie walczył z rynkiem. Teraz inwestorzy piszą kolejny list otwarty do polityków w sprawie zahamowania ich ingerencji w sektor bankowy.

SII w liście otwartym skierowanym do sejmu i senatu wskazuje, że ostatnie decyzje polityków w sprawie szeroko rozumianego sektora bankowego bardzo negatywnie wpłynęły na stabilność i reputację tego sektora. Gra polityczna, która toczy się z wykorzystaniem sektora bankowego uderza w interesy wielu Polaków.

SII zdecydowało się wystosować list po przegłosowaniu przez polityków ustawy dotyczącej pomocy kredytobiorcom posiadających kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Jak się szacuje nowa ustawa obciąży sektor bankowy o ponad 20 mld zł. Zdaniem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych politycy nie powinni ingerować w umowy zawarte między bankami a klientami. Problem kredytów frankowych dotyczy małej części społeczeństwa a konsekwencje nowej ustawy mogą wpłynąć bardzo negatywnie na cały sektor jak i gospodarkę Polski.

Do dnia dzisiejszego banki z dużym porftfelem frankowym straciły nawet 20-30% wartości na GPW co oznacza straty na poziomie kilkudziesięciu mld zł. Takie spadki widzieliśmy już wcześniej w innych krajach np. Grecji ale tam sektor finansowy był lub jest na krawędzi. Straty kapitałowe wynikające z przecen na GPW oraz kosztów przewalutowania kredytów frankowych są bardzo duże w porównaniu z dochodami banków, co nie wróży nic dobrego na przestrzeni kolejnych lat dla bankowości w Polsce. Bardzo źle się dzieje, że politycy używają kredytów frankowych do walki politycznej o wyborców niszcząc kluczowe dla Polskiej gospodarki podmioty.

Data publikacji: 23/08/2015

Komentarze

  • Darek 2015-08-23 09:56 Ocenił(a) na: 3,0

    Hahah stowarzyszenie inwestorów indywidualnych, którego prezes robi w sektorze bankowym. To jest dopiero niezależność.

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje