Lokata jednodniowa – zasady działania oraz zalety takiej formy oszczędzania

lokata-1-dzienLokata jednodniowa to brzmi abstrakcyjnie, a jednak taka forma depozytu bankowego nie tylko istnieje w rzeczywistości, ale i wiąże się z uzyskaniem miarodajnego zysku. Jak to działa? Dokładnie tak samo jak standardowa lokata bankowa zawierana na okres 3 czy 6 miesięcy, czyli w oparciu o umowę podpisaną pomiędzy deponentem, a bankiem. Jedyna różnica wynika z okresu rozliczeniowego, który zaczyna się o godzinie 21:00 dnia, w którym została złożona dyspozycja założenia lokaty, a kończy o godzinie 9:00 dnia następnego, kiedy to środki pieniężne powiększone o zgromadzone odsetki zostają przelane na konto osobiste zleceniodawcy. Cały proces trwa, więc zaledwie 12 godzin.

Decydując się na założenie lokaty jednodniowej dosłownie przez sen czerpie się z wielu korzyści wpisanych w tą formę oszczędzania:

1. Błyskawiczny zysk

Wystarczy złożyć wniosek o założenie lokaty jednodniowej przed godziną 21:00 by już po porannej kawie zobaczyć zwiększone sald

o na koncie osobistym. Kwota ta nie będzie oszałamiająco duża, jednak zakładając tego typu lokatę regularnie uzbiera się „grosz do grosza” i uzyska ciekawą sumkę.

2. Niemałe oprocentowanie lokaty

Co ciekawe, oprocentowanie lokat jednodniowych potrafi być stosunkowo zbliżone do wysokości stopy procentowej standardowych lokat terminowych.

3. Niezamrażanie środków finansowych

Pieniądze są w zasadzie ciągle dostępne do dyspozycji deponenta. Jedynie przez 12 godzin musi on wstrzymać się z zamiarem wydania kwoty pieniężnej ulokowanej na lokacie.

4. Bezbolesna likwidacja lokaty

Pieniądze z lokaty jednodniowej można wycofać w dowolnej chwili. Wystarczy wysłać do banku dyspozycję zamknięcia w dniu, w którym chce się zrezygnować z dalszego prowadzenia lokaty. Nie traci się przy tym uprzednio zgromadzonych odsetek.

5. Sposób na uniknięcie podatku

W naturę lokaty jednodniowej wpisana jest codzienna kapitalizacja odsetek, a co za tym idzie także i potrąceń podatkowych. Ma to duże znaczenie, gdyż zgodnie z obowiązującymi zasadami kwota naliczonego podatku winna być zaokrąglona do pełnej złotówki. Jeśli więc wysokość uzyskanych odsetek byłaby mniejsza od 0, 50 złotych w praktyce wysokość odciągniętego od tej kwoty podatku wyniosłaby 0 złotych.

Publikacja: 13.01.2017

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje