Kredyty studenckie – rozwiązanie dla młodych ludzi

Kredyty studenckie dla młodych

Pójście na studia dla wielu młodych ludzi jednoznacznie kojarzy się z wyprowadzką z domu i rozpoczęciem dorosłego życia. Wiadomo jednak, że rodzice nie zawsze są w stanie zapewnić tak duże finansowe kieszonkowe, żeby bez problemu utrzymać się w innym mieście.

Z jednej strony młodzi studenci mogą starać się o różne stypendia, lecz ich wysokość w dużej mierze zależy od samej uczelni. Czasami jest to tylko dwieście złotych, za które niestety nie jest się w stanie przeżyć całego miesiąca.
Jeśli studenci nie biorą pod uwagę w ogóle podjęcia pracy podczas studiów, a jest to w pewnym sensie zrozumiałe, ponieważ studia w trybie dziennym nieczęsto pozwalają na taką możliwość, to muszą oni albo zrezygnować ze swoim planów, albo poszukać innych źródeł pieniędzy. Na szczęście istnieje jeszcze możliwość skorzystania z drugiej opcji, dzięki czemu będą mogli pozwolić sobie na całkowite zaangażowanie się w dalszą edukację. Do tego rozwiązania zaliczają się kredyty studenckie, o które można starać się już na samym początku roku akademickiego. Kredyt studencki nie jest nowym produktem finansowym, ponieważ po raz pierwszy wprowadzono go w życie w 1998 roku. Kredyty studenckie udzielane są placówki bankowe, które wcześniej zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie ma tutaj takich samych ofert, dlatego można w każdej placówce dowiadywać się o indywidualne warunki, tak aby wybrać dla siebie najlepszą propozycję.
Jednak ogólne warunki wszędzie są takie same. Mianowicie spłatę kredytu można rozpocząć dopiero 2 lata po ukończeniu studiów. Przez ten okres czasu młodzi ludzie mają okazję do znalezienia pracy, dzięki której będą uzyskiwali przyzwoite dochody pozwalające na uregulowanie studenckich należności. Tym bardziej, że kredyty studenckie są naprawdę korzystnie oprocentowane. Do podstawowych zasad zalicza się przede wszystkim to, że kredytobiorcą może być wyłącznie słuchacz, który studiuje na uczelni publicznej bądź niepublicznej. Jego system nauki w tym przypadku jest bez znaczenia, ponieważ mogą to być studia zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne. Starający się o kredyt studencki muszą być przed ukończeniem 25 roku życia. Jak już wcześniej wspomniano, kredyt zaczyna się spłacać dwa lata po zakończeniu nauki na uczelni wyższej.
Dlaczego ta forma pomocy finansowej jest taka korzystna? Przede wszystkim dlatego, że studenci otrzymują pieniądze jakby w postaci kieszonkowego. 600 złotych miesięcznie, wypłacane od października do lipca, czyli przez okres 10 miesięcy w ciągu każdego roku akademickiego, powoduje rozsądne opłacanie czesnego, lub wydawanie tych pieniędzy na warunki mieszkaniowe lub opłacenie innych rachunków. Kredyt może być wypłacany przez maksymalnie okres 6 lat. Jeśli absolwent szkoły wyższej postanowi zawalczyć o tytuł doktora, to wtedy może się ubiegać o przedłużenie wypłaty kredytu studenckiego przez kolejne 4 lata.
Jeśli podsumujemy całkowite kwoty zaciągniętego kredytu, to przez okres 6 lat studiów, nazbiera nam się 36 tysięcy złotych. Kwota wydaje się być naprawdę duża, ale warto pamiętać, że do tego kredytu nie są naliczane żadne odsetki przez okres trwania studiów, a także dwa lata po ich skończeniu.

Co powinien po kolei zrobić student, żeby otrzymać kredyt studencki? Przede wszystkim najważniejsze jest skompletowanie wszystkich dokumentów, które są wymagane do wypełnienia wniosku. Wśród nich znajdzie się legitymacja studencka, albo doktorancka, dokument potwierdzający obywatelstwo polskie, lub zezwolenie na pobyt w Polsce. Istotne jest jednak zaświadczenie o dochodach wszystkich domowników, również pracującego rodzeństwa. Wypełniony wniosek trzeba złożyć w wybranym banku, który znajduje się na liście Banku Gospodarstwa Krajowego, W przeciągu kilku do kilkunastu dni, otrzymamy odpowiedź twierdzącą lub negatywną. Jeśli otrzymamy zezwolenie na wzięcie kredytu, to nie pozostaje nam nic innego jak podpisanie umowy, oczywiście jeśli nadal jesteśmy zainteresowani tym produktem finansowym, a następnie przejść do korzystania z dofinansowania. Warto dowiedzieć się czy w danym banku istnieje możliwość anulowania części odsetek, a nawet kredytu, jeśli na studiach zacznie się osiągać bardzo dobre wyniki, i zakończy się uczelnię z wyróżnieniem. Warto się wtedy przykładać do nauki, bo można później mieć mniejszy kredyt do spłacenia.
Jak widać kredyt studencki może być naprawdę świetnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli nie interesują nas pożyczki przez Internet w placówkach pozabankowych. A przecież niektóry dorośli korzystają z takich opcji, ponieważ nie wpadli na to by wspomóc swoje dokształcanie kredytem studenckim.

Komentarze

  • Grzegorz 2015-01-01 18:06 Ocenił(a) na: 5,0

    Polecam,bo spłaty są niskie po 200 złotych miesięcznie. Mnie te 600 zł bardzo się przydawało. Spłacić trzeba ale mimo to opłaca się.

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje