Kredyty konsumpcyjne cieszą się rosnącym zainteresowaniem

Kredyty konsumpcyjne cieszą się rosnącym zainteresowaniem

Chcąc pożyczyć pieniądze na dowolny cel, w takich okolicznościach sięgamy po kredyt konsumpcyjny. Okazuje się, że każdy kredyt, z którego pieniądze możemy przeznaczyć na zakupy, może być nazwany konsumpcyjnym. Według ostatnich danych wynika, że właśnie te kredyty w obecnym czasie cieszą się coraz większą popularnością.

Dokładne dane statystyczne wskazują, że kredyty konsumpcyjne, a dokładniej zainteresowanie nimi wzrosło aż o ponad 8%. Natomiast jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, to w tej przestrzeni zauważono wzrost aż o 14%, względem 2017 roku. Zatem pod żadnym pozorem nie można mówić już o żadnym kryzysie.

Statystki zostały zebrane, a także opracowane przez Eurofinas. Są to dane, które zebrano aż z 14 krajów należących głównie do Unii Europejskiej. Ale wśród nich znalazły się również kraje, nie należące do UE – czyli Turcja oraz Norwegia. Właśnie w tych krajach odnotowano aż 8% wzrost zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi.

Okazuje się, że prawdziwym przodownikiem właśnie pod względem zainteresowania kredytów konsumpcyjnych, jest Turcja. Ponieważ organizacja przeprowadzająca badania odnotowała wzrost aż o 163%. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Szwecja. W tym kraju zainteresowanie kredytami na dowolny cel wzrosło aż o 75%. Trzecie miejsce wraz z wynikiem 41% objęła Litwa.

Właśnie w tych krajach większym zainteresowaniem cieszyły się kredyty konsumenckie. Szczególnie na Litwie jest to oznaka naprawdę dobrego stanu banków, a także innych instytucji finansowych. Ponadto mieszkańcy tych krajów mogą pozwolić sobie na zaciąganie zadłużeń. W końcu w bankach, zanim zostanie udzielony im kredyt konsumencki, wcześniej muszą mieć dokładnie sprawdzoną zdolność kredytową.

Jeżeli chodzi o spadek tendencji w przypadku zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi, to rzeczywiście można to zauważyć przede wszystkim w Czechach i Belgii. Organizacja odnotowała tutaj spadek, a nie wzrost sprzedaży produktów będącymi kredytami konsumpcyjnymi.

Dlaczego w ogóle specjaliści interesują się popytem na kredyty konsumpcyjne? Okazuje się, że one odzwierciedlają również popyt na dobra trwałe. To oznacza, że osoby, którzy chętniej korzystają z kredytów konsumpcyjnych, jednocześnie mogą pozwolić sobie na większe zakupy, a ich sam status materialny ulega znacznej poprawie. Najczęściej kredyty konsumpcyjne są zaciągane na nowy sprzęt AGD lub też na zakup samochodów. Przypomnijmy, że w końcu w grę wchodzą także nie tylko tradycyjne kredyty gotówkowe, ale również kredyty samochodowe. Według dr Mirosława A. Bieszki, Doradcy ds. ekonomicznych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, bardzo dużą rolę odegrał Europejski Bank Centralny. Popyt na kredyty konsumpcyjne zwiększył się między innymi właśnie z powodu niskich stóp procentowych, które są cały czas utrzymywane. To zachęca konsumentów do zaciągania pożyczek, by móc sobie pozwolić na szybszą oraz bezproblemową realizację celów.

Jeżeli chodzi o zwiększenie sprzedaży samochodów osobowych, to tendencja wzrostowa jest zauważalna zarówno w przypadku samochodów używanych, jak i również kupowanych prosto z salonu. Koniunktura w porównaniu do 2016 roku, w 2017 r. zwiększyła się aż o 8%. Najwięcej samochodów na kredyt sprzedawano między innymi w Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech. Dodatkowo wzrost sprzedaży odnotowano również w Szwecji, czy też Norwegii.
W Szwecji ten wzrost wyniósł aż 50%. Można zatem powiedzieć o prawdziwym rekordzie. Eurofinas zauważył ciekawą tendencję tego, że zarówno samochody używane, jak i również używane były sprzedawane na tym samym poziomie. Zatem nie ma tutaj już praktycznie różnicy, czy kupujemy samochód prosto z salonu, czy od poprzedniego właściciela. Europejczyków stać na samochody zarówno z rynku wtórnego, jak i również rynku pierwotnego.

Eurofinas przyjrzał się również kredytom, które były zaciągane na cele mieszkaniowe. Okazuje się, że tutaj można wspomnieć również o tendencji wzrostowej. Zatem można przekonać się, że kredyty konsumpcyjne są wydawane nie tylko na różne zakupy, ale również na remonty mieszkań, a także zakup nieruchomości, szczególnie jeżeli brakuje nam niewielkiej kwoty, by ostatecznie cała transakcja została sfinalizowana gotówką.

W porównaniu do poprzednich lat, kredyty konsumpcyjne, jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu, wyprzedziły z powodzeniem kredyty mieszkaniowe. Właśnie wcześniej to na kredytach hipotecznych opierał się cały rynek zajmujący się udostępnianiem usług finansowych. Natomiast kredyty mieszkaniowe cieszyły się większym zainteresowaniem, ponieważ banki zwiększały zdolność kredytową swoim Klientom. Przekładało się to na większe ryzyko, jednak jak się okazało, takie zagrania poskutkowały. Wcześniej rygorystyczne zasady przyczyniały się przede wszystkim do tego, że kredyty mieszkaniowe dotyczyły tylko okrojonej grupy mieszkańców. Natomiast teraz są one o wiele łatwiej dostępne. Nie wspominając przecież o tym, że jednak sytuacja finansowa Europejczyków i tak uległa znacznej poprawie.

Zdecydowanie mniej wniosków zaczęto odrzucać we Włoszech, a także w Hiszpanii. Natomiast znacznie bardziej rygorystyczne zasady zostały ustanowione w Niemczech. Nie mniej jednak zarówno kredyty konsumpcyjne, jak i również mieszkaniowe w praktycznie wszystkich badanych krajach cieszy się tendencją wzrostową.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje