Kredyty bankowe z ryzykiem – opłacalność z puntu widzenia firmy
- Autor: Dariusz Rzęsa
- Publikacja: 2016-11-11, 04:31
-
brak komentarzy ·
Kredyty w bankach mają różne typy. Czasami ich nazwy są mylące. Przy odpowiedniej analizie kredytu z ryzykiem okazuje się, że jest on opłacalny.
Przed wyborem kredytu warto zapoznać się z tego typu informacjami aby wybrać najlepszą z możliwych opcję zadłużenia portfela kredytem bankowym.
Operacje w bankach są szacowane z uwzględnieniem wielkości ryzyka. Chociaż ryzyko kredytowe jest groźne dla banki i spowodowane często przez klientów, to banki starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom. Stosują więc kredyty z ryzykiem ale zwiększoną opłacalnością. Banki zmniejszają ryzyko na bazie zdobytych doświadczeń. Jednak nie da się go do końca wyeliminować – ryzyko zawsze będzie istniało.
Kredyt z punktu widzenia logicznego myślenia jest naprawdę opłacalny. Zadaniem banku wcale nie jest eliminacja ryzyka, ale wyciągnięcie z ryzyka jak największych zysków. Oznacza to, że jeżeli kredyt jest mało ryzykowny, to równocześnie jest mało dochodowy.
Oznacza to, że pracownicy banku muszą tworzyć ofertę, która będzie równocześnie ryzykowna i jednocześnie ryzyko nie będzie zbyt wysokie – jednak będzie istniało. W żargonie bankowości nazywa się dobrą polityką aktywów i pasywów w odpowiednio skomponowanej, a przede wszystkim skutecznej procedurze kredytowej danego banku.
Ryzyko wzrasta gdy:
- jest długi okres kredytowania
- firma biorąca kredyt jest nowa
- im mniejszy majątek firmy tym większe ryzyko
- niższe zyski kredytobiorcy niż wielkość kredytu
Istnieją w bankowości i ekonomii dwa rodzaje czynników, które wpływają na ryzyko: subiektywne – kiedy bank wyprowadził zły plan inwestycyjny oraz obiektywne – kiedy nie zależnie od banku i jego pracowników – zmienia się koniunktura gospodarcza albo następuje inflacja.