Kredyt konsolidacyjny i jego tajemnice – kiedy warto, kiedy nie warto?

Kredyt konsolidacyjny i jego tajemnice - kiedy warto, kiedy nie warto?Bardzo często zdarza nam się zaciągnąć więcej niż jeden kredyt – czy to na spłatę poprzednich pożyczek, nagłe wydatki czy przemyślaną inwestycję. Jeżeli faktycznie posiadamy kilka zadłużeń, skusić może nas kredyt konsolidacyjny. Dlaczego warto rozważyć konsolidację kredytu?

Na czym polega konsolidacja pożyczek

Konsolidacja polega na połączeniu wielu długów w jedną ratę, co pozwala nam obniżyć koszt miesięcznych zobowiązań. Dotyczyć to może niemal wszystkich rodzajów kredytów, zarówno tych zaciągniętych na karcie kredytowej, kredytów na mieszkanie czy kredytów gotówkowych. Bajkowy obraz kreowany przez banki udzielające tego typu kredytów nie zawsze może być jednak zbieżny z naszymi oczekiwaniami. Jak to możliwe, że zaciągając kredyt konsolidacyjny, miesięcznie płacimy mniej?

Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Konsolidacja jest związana jednocześnie z wydłużeniem okresu spłaty niektórych pożyczek – dzięki temu możliwe jest zmniejszenie wysokości miesięcznych zobowiązań. Trzeba przyznać, że kwota ta w skali miesiąca ulec może zmniejszeniu nawet o 2 punkty procentowe. Pomimo, że koszt miesięczny jest niższy i wydaje nam się, że wygraliśmy na loterii, w rzeczywistości koszty jakie poniesiemy w związku ze spłatą wszystkich naszych długów będą wyższe niż w przypadku rezygnacji z kredytu konsolidacyjnego. Wynika to z tego, że im dłużej spłacamy kredyt, tym dłużej opłacamy odsetki – na dłuższą metę musimy więc ponieść dodatkowe zobowiązania finansowe. Wyższe koszty generuje tez fakt, że banki, tak jak w przypadku zaciągnięcia każdego innego kredytu, ustalają prowizję za jego udzielenie.

Zmniejszenie kosztów kredytu poprzez konsolidację

Nasuwa się nam więc prosty wniosek – na kredyt konsolidacyjny decydować powinny się osoby, które spodziewają się problemów ze spłatą zaciągniętych do tej pory pożyczek. Jeżeli natomiast chcemy zmniejszyć koszty zobowiązań, możemy się zdziwić i wpaść w pułapkę. W rzeczywistości bowiem jest on pomocny tylko dla osób, które wolą spłacać go dłużej i zapłacić więcej, aby obniżyć miesięczną ratę. Warto więc pamiętać, że nawet jeżeli dziura w naszym budżecie stawia nas pod ścianą, kredyt konsolidacyjny nie jest jedyną możliwością, aby poradzić sobie z problemami finansowymi. Możemy też postarać się o pomoc ze strony banku: o karencję w spłacie kredytu czy o wakacje kredytowe. Jeżeli nasza sytuacja jest wyjątkowo ciężka, możemy również mieć szansę na ugodę z bankiem dostosowaną do stanu naszych finansów.

Jak wiadomo, tonący brzytwy się chwyta. Warto jednak dwa razy zastanowić się, jakie są nasze priorytety i czy naszym wymaganiom odpowiada konsolidacja kredytu. Jeśli nie jesteśmy co do tego przekonani, lepiej spróbować wyjść w tarapatów finansowych w inny sposób, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Data publikacji: 2016-03-09

Przeczytaj także: https://www.finansoland.pl/poradnik/cechy-dobrej-pozyczki-gotowkowej.html

Komentarze

  • robercik 2016-03-13 01:13 Ocenił(a) na: 5,0

    no nie wiem czy warto

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje