Jakiego oprocentowania lokat możemy spodziewać się w styczniu 2018?

Jakiego oprocentowania lokat możemy spodziewać się w styczniu 2018

Osoby, które lubią oszczędzać pieniądze, zapewne będą chciały się dowiedzieć, z jakim oprocentowaniem będą mogły zetknąć się w styczniu bieżącego roku. Jak wiadomo, oprocentowanie różni się nie tylko od banków, a także tego, czy dotyczą one promocyjnych produktów. Warto skupić się również na tym, na jaki okres jesteśmy gotowi zdeponować pieniądze. Zatem zapoznajmy się ze średnim oprocentowaniem lokat, które możemy założyć na określony czas.

Jak wiadomo, lokaty możemy zakładać nie tylko na określony termin, ale również z wybranymi limitami finansowymi. Dlatego warto przyjrzeć się uśrednionym wyborom. Wśród nich wymienia się lokaty zakładane z depozytem na poziomie 5 tys. złotych, 10 tys, złotych, jak i również 50 tys. złotych. Obecnie korzystamy z 20 najpopularniejszych placówek bankowych, które swoje oferty przedstawiają na terenie Polski. Niestety już trzeba na samym początku założyć, że nie będziemy mieli do czynienia ze zbyt zadowalającymi wynikami. Ponieważ już od dawna nie mieliśmy do czynienia z taki niskim oprocentowaniem, które jest proponowane w chwili obecnej.

Według wyliczeń na podstawie zebranych danych przez Narodowy Bank Polski, średnia polska rodzina dysponuje oszczędnościami na poziomie około 15 tys. złotych. Dla pewnie wielu osób nawet ta kwota będzie się wydawać dość abstrakcyjna. Jednak rzeczywiście na to wskazują dane statystyczne. Zresztą o takich informacjach można przeczytać właśnie w przygotowanym raporcie „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”. Okazałoby się, że pod względem oszczędzania wcale nie jest tak źle. Ponieważ z lokat miałoby korzystać niespełna 85% gospodarstw domowych. Wychodzi na to, że średnio w co 9 domu znajdują się zamrożone oszczędności pod postacią lokaty.

Sama idea oszczędzania pieniędzy, czyli zamrożenia ich w tym celu, by na pewno fundusze się nie rozpłynęły, a zostały odłożone na konkretny cel, jest jak najbardziej na miejscu. Znacznie gorzej jest już z zyskami. Dlaczego? Ponieważ w tej chwili mamy do czynienia z najniższym oprocentowaniem w historii lokat. Dlatego na lokatach nie tylko nie zyskamy kokosów, ale nawet w niektórych przypadkach powinniśmy być przygotowani na poważne straty finansowe.

Obecnie średnie oprocentowanie lokat utrzymuje się na poziomie 1,2% w skali roku. Niestety to nie jest zysk, który od razu przelewamy na nasze konto. Ponieważ od wypracowanych odsetek, trzeba jeszcze odliczyć tak zwany podatek Belki. Jest to podatek w wysokości 19%. Czyli jakby nie patrzeć, jesteśmy zobowiązani do oddania aż jednej piątej naszego zysku. Patrząc na to, że zysk jest niewielki i jeszcze pozbawiony jednej piątej części na rzecz podatku, coraz częściej pojawia się myśl, by konkretną kwotę zainwestować w inne instrumenty.
Jeżeli dodatkowo chcemy chronić nasze oszczędności przed inflacją, to tak naprawdę powinniśmy korzystać wyłącznie z lokat, których oprocentowanie wynosi przynajmniej 2,47% w skali roku. Przyglądając się wszystkim dotychczasowym ofertom, jednak ze smutkiem stwierdzimy, że już takich ofert po prostu nie ma. W takim razie musimy się przygotować między innymi na to, by odłożyć naprawdę sporą sumę, by zwrot był z niej opłacalny.

Lokaty dla kwoty w wysokości 5 tys. złotych

Warto przyjrzeć się, z jakim średnim oprocentowaniem będziemy mieli do czynienia, jeżeli będziemy chcieli zainwestować kwotę w wysokości 5 tys. złotych. Jednocześnie dowiemy się, w jaki sposób kształtowała się ta sytuacja jeszcze miesiąc temu.

– Dla lokat zakładanych na okres 1 miesiąca – w styczniu mamy do czynienia z oprocentowaniem na poziomie 0,90% w skali roku. Identyczne oprocentowanie było w grudniu 2017 r.
– Dla lokat zakładanych na okres 2 miesięcy – Obecnie oprocentowanie wynosi 1,21% w skali roku, czyli sytuacja nie zmieniła się od zeszłego miesiąca.
– Dla lokat zakładanych na okres 3 miesięcy – W grudniu 2017 roku oprocentowanie na takiej lokacie średnio wynosiło 1,38% w skali roku, obecnie jest niższe o 0,04%, czyli utrzymuje się na poziomie 1,34% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 6 miesięcy – oprocentowanie w grudniu utrzymywało się na poziomie 1,32% w skali roku, obecnie spadło tylko o 0,01%.
– Dla lokat zakładanych na okres 12 miesięcy – jedynym zaskoczeniem dla lokat w wysokości 5 tys. złotych, jest lokata na rok. Ponieważ średnie oprocentowanie wzrosło o 0,02% w skali roku. Wcześniej wynosiło ono 1,36%, natomiast w styczniu oscyluje już na poziomie 1,38% w skali roku.

Lokaty dla kwoty w wysokości 10 tys. złotych

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy obecnie faktycznie opłaca się zakładać lokaty z kapitałem 10 tys. złotych, to koniecznie zapoznaj się ze średni oprocentowaniem, jakie występuje w styczniu 2018 roku, a także czy zmieniło się ono od zeszłego miesiąca.

– Dla lokat zakładanych na okres 1 miesiąca – Oprocentowanie w styczniu bieżącego roku utrzymuje się na tym samym poziomie, czyli wynosi 0,90% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 2 miesięcy – zarówno w grudniu, jak i obecnie oprocentowanie lokat dwumiesięcznych wynosi 1,23% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 3 miesięcy – w przypadku tych lokat średnie oprocentowanie spadło z 1,41% do 1,37% w skali roku. Zatem spadek wynosi 0,04% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 6 miesięcy – jeżeli chodzi o procentowanie lokat półrocznych to odnotowuje się minimalną różnicę, ponieważ utrzymuje się ona na poziomie 0,01% w skali roku. W grudniu oprocentowanie wynosiło 1,32% w skali roku, a obecnie jest na poziomie 1,31% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 12 miesięcy – w tym przypadku odnotowany został minimalny wzrost oprocentowania – z 1,36% na 1,37% w skali roku.

Lokaty dla kwoty w wysokości 50 tys. złotych

Wydawać by się mogło, że jeżeli zdecydujemy się na odłożenie znacznie większych oszczędności na lokacie, to jednocześnie będziemy mogli mieć do czynienia ze znacznie lepszymi warunkami. Okazuje się, że to nie jest wcale takie proste, jakby nam się mogło wydawać. Przede wszystkim dlatego, bo oprocentowanie w skali roku nadal nie jest najwyższe. Zobaczmy jednak w jaki sposób kształtuje się obecnie, a jak wyglądało jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

– Dla lokat zakładanych na okres 1 miesiąca – oprocentowanie utrzymuje się na tym samym poziomie, czyli wynosi 0,80% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 2 miesięcy – w przypadku lokat dwumiesięcznych również nie zmieniła się sytuacja. Tutaj zarówno w grudniu ubiegłego roku, jak i również obecnie w styczniu, średnie oprocentowanie wynosi 1,03% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 3 miesięcy – w styczniu odnotowano spadek oprocentowania o 0,04% w skali roku. Dlatego obecnie średnio wynosi ono 1,21% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 6 miesięcy – w przypadku lokat półrocznych z depozytem w wysokości 50 tys. złotych, odnotowano minimalny spadek w na poziomie 0,01%. Dlatego średnie oprocentowanie utrzymuje się na poziomie 1,25% w skali roku.
– Dla lokat zakładanych na okres 12 miesięcy – Tak jak w przypadku mniejszych kwot, również tutaj odnotowuje się minimalny wzrost oprocentowania. W grudniu utrzymywało się ono na poziomie 1,35% w skali roku, a obecnie jest ono na poziomie 1,36% w skali roku.

W takim razie można powiedzieć, że najbardziej opłaca się oszczędzać na lokatach rocznych, ponieważ odnotowano w tym przypadku minimalny wzrost oprocentowania o 0,01%. Natomiast pogorszyła się sytuacja lokat trzymiesięcznych. Odnotowano średni spadek o 0,04% w skali roku. Może się wydawać, że to jest niewiele. Ale i tak przy tak niskim oprocentowaniu rzeczywiście, każda setna punktu procentowego w tej chwili wydaje się być na wagę złota.

Zatem, jeżeli ktoś jeszcze zastanawia się nad tym, czy w ogóle oszczędzanie na lokatach ma jakikolwiek sens, to warto skorzystać z różnych kalkulatorów finansowych. Ponieważ one nam dokładnie podpowiedzą z jakim zyskiem możemy się liczyć. A może nawet nie będzie on w ogóle realny, ponieważ oprocentowanie nie będzie stałe, tylko zmienne. W takich okolicznościach warto rozważyć zupełnie inne produkty inwestycyjne. Chociaż na pewno lokaty wyróżniają się przede wszystkim tym, że są wyjątkowo bezpiecznymi produktami finansowymi.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje