Jak zaoszczędzić dzięki kantorom online?

kantor internetowyWraz z rozwojem bankowości elektronicznej coraz więcej spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Nikogo już nie dziwi fakt, że przez internet można płacić rachunki, wysyłać listy, czy zamówić jedzenie z dowozem. Od kilku lat na polskim rynku działają także internetowe kantory, dzięki którym możliwa jest wymiana walut bez wychodzenia z domu. Czy to się opłaca i kto najwięcej zyska na wymianie waluty przez internet? Okazuje się, że kantory internetowe przydają się w wielu sytuacjach.

Wymiana walut w banku i w kantorze online – jaka jest różnica?

Przewaga każdego e-kantoru nad kantorem stacjonarnym lub ofertą banku jest widoczna na pierwszy rzut oka –  wystarczy sprawdzić oferowane Klientowi ceny. Proste porównanie kursów możliwe jest na przykład na stronie ergokantor.pl, gdzie umieszczony jest Kalkulator Korzyści porównujący kursy. Okazuje się, że kupując np. 1000 euro w kantorze internetowym możemy zapłacić aż do 8 procent mniej niż gdybyśmy po tę samą kwotę poszli do banku. Dzieje się tak dlatego, że kantor online nie ma tak wysokich spreadów jak kantory stacjonarne czy banki.

Gdzie szukać oszczędności?

Im wyższą kwotę waluty wymieniasz, lub im częściej to robisz, tym bardziej wymiana walut online się opłaca. Dlatego właśnie na ofercie kantorów internetowych mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Oto kilka sytuacji, w których oszczędności (na zakupie waluty obcej) lub zyski (na sprzedaży waluty) będą zauważalne:

  • wyjazdy zagraniczne – nie ważne, czy to wyjazd wakacyjny czy podróż służbowa. Wymieniając walutę online zamiast w banku czy kantorze stacjonarnym, do którego się wybieramy zaoszczędzimy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych na każdym 1000 euro, jaki wydamy za granicą. Oszczędności pojawią się niezależnie od tego, do jakiego kraju jedziemy (kantory online oferują kilkanaście walut, w tym między innymi jeny japońskie, yuany chińskie czy korony czeskie),
  • praca za granicą – Ci, którzy wracają z emigracji do Polski i mają spore oszczędności zgromadzone w obcej walucie powinni szczególnie dobrze policzyć, gdzie najbardziej opłaca się wymienić je na złotówki. Dzięki wymianie we właściwym miejscu można zyskać więcej niż nam się wydaje.
  • spłata kredytów walutowych – atrakcyjne kursy franka szwajcarskiego w e-kantorach są pewną ulgą dla Kredytobiorców, którzy spłacają kredyt hipoteczny w tej walucie. Ale o możliwości wymiany złotówek na franki czy euro powinni pamiętać także przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w obcych walutach.
  • zakupy internetowe i import – za każdym razem, gdy kupujemy coś w zagranicznych sklepach, możemy oszczędzić nie tylko dlatego, że np. elektronika za granicą jest tańsza niż w Polsce. Dodatkowe oszczędności wygeneruje wymiana waluty po atrakcyjnym kursie. Nic dziwnego, że kantory internetowe spotykają się z przychylnym spojrzeniem importerów, którzy wymieniając walutę przez internet zabezpieczają się przed niestabilnym kursem walut.
  • eksport towarów i usług – w dzisiejszych czasach nawet małym firmom zdarza się pozyskiwać Klientów za granicą. Przy niewielkich transakcjach oszczędności początkowo nie będą znaczące, ale im większa firma, wyższy kontrakt, dłuższy termin umowy, tym wyższy może być zysk polskiej firmy.

Bezpieczeństwo równie ważne co korzystna cena

Ktoś, kto nigdy nie korzystał z kantorów internetowych może się obawiać, czy wymiana waluty online na pewno jest bezpieczna. Wystarczy jednak dobrze wybrać kantor, stawiając na firmę, która ma już ugruntowaną pozycję w branży, by nie bać się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Rzetelne kantory dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich Klientów. ergokantor.pl pracuje dla Ciebie w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy, mi.in. ustawę z 27 lipca 2002 r. Prawo Dewizowe, podlega wielu instytucjom państwowym czuwającym nad przepływem środków finansowych, m.in. Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

O wiarygodności finansowej kantoru internetowego świadczą też certyfikaty przyznawane przez różnego rodzaju instytucje rynkowe, np. certyfikat Rzetelna Firma czy Firma Wiarygodna Finansowo. Takie certyfikaty przyznawane są przez niezależne instytucje po spełnieniu szeregu warunków, jak choćby ocena wiarygodności finansowej czy terminowe regulowanie zobowiązań.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje