Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest produktem, który można znaleźć w każdej placówce bankowej. Jest ono bardzo popularne wśród klientów, gdyż umożliwia proste pomnażanie kapitału oraz nie blokuje do niego dostępu, co jest bardzo istotne dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe „zamrożenie” gotówki. Warto jednak zaznaczyć, że duża liczba ofert tego typu depozytów sprawia, że część z nich jest znacznie bardziej opłacalna od pozostałych. Jak więc wybrać najlepsze konto na rynku, które będzie dostosowane do naszych potrzeb?

Warunki założenia depozytu i wypłaty środków

Na początku należy zaznaczyć, iż możliwość założenia konta oszczędnościowego zwykle jest zarezerwowana jedynie dla posiadaczy rachunków osobistych w danej placówce. Jeżeli nie posiadamy w niej rachunku, najprawdopodobniej bank zażąda jego założenia i dopiero wtedy umożliwi nam otwarcie dodatkowego rachunku oszczędnościowego.

Niektóre placówki określają również, jaka jest maksymalna wysokość środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Kwota ta nie oznacza, że nie można wpłacić na niego więcej pieniędzy, jednak wszystkie dodatkowe środki nie będą podlegać oprocentowaniu – bądź to w ogóle, bądź to w bardzo ograniczonej wysokości.

Należy również sprawdzić, ile kosztuje wypłacanie środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym. Regułą jest, że jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, przez co dostęp do gotówki nie jest zbyt mocno ograniczony. Każda kolejna wypłata będzie jednak płatna. Opłata za kolejne przelewy jest zależna od poszczególnych placówek, ale zwykle wynosi ona od 1 do 10 złotych za każdy kolejny przelew. Część oddziałów bankowych może również naliczać tego typu opłatę w wysokości procentowej od sumy, która zostaje przelana z rachunku.

Oprocentowanie i sposób kapitalizacji

Bezsprzecznie najkorzystniejszym wyborem zawsze będzie konto oszczędnościowe o możliwe najwyższym oprocentowaniu. Pod uwagę należy jednak brać nie wysokość oprocentowania promocyjnego, które może obowiązywać np. przez 6 miesięcy od otwarcia depozytu bądź dotyczyć jedynie kwot do 5 tysięcy złotych, ale wysokość rocznego oprocentowania rzeczywistego. Ponadto warto sprawdzić, w jaki sposób kapitalizowane są odsetki. Jak wiadomo, im częściej są one dopisywane do salda kapitału, tym lepiej, gdyż również one będą wtedy podlegać oprocentowaniu. Z tego względu, gdy możemy wybierać spośród dwóch rachunków o charakterze depozytowym o jednakowym oprocentowaniu, zawsze wybierajmy to, które będzie charakteryzowało się kapitalizacją dzienną, a nie miesięczną.

Wato też pamiętać, że oferta tego typu produktów zmienia się niemalże z miesiąca na miesiąc, dlatego przed wyborem rachunku oszczędnościowego należy sprawdzić aktualny ich ranking. Porównanie kont oszczędnościowych pozwoli nam bowiem dokonać świadomego wyboru i zdecydować się na rozwiązanie, które faktycznie będzie dla nas najkorzystniejsze. W przeciwnym razie najprawdopodobniej zdecydujemy się na rozwiązanie, które będzie dalece odbiegać od naszych oczekiwań.

Komentarze

  • Łukasz 2016-06-06 15:16 Ocenił(a) na: 5,0

    Słabo teraz z dobrymi depozytami

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje