Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny? Sprawdź ranking kredytów

kredyty hipoteczne

Wybór kredytu hipotecznego należy do najtrudniejszych decyzji, jakie podejmują młodzi ludzie u progu kariery. Decyzja finansowa związana z kredytem hipotecznym będzie miała wieloletni wpływ na finanse kredytobiorcy.

Warto przed podjęciem decyzji odnośnie do kredytu hipotecznego przeanalizować dostępne możliwości oferowane przez banki, żeby wybrać najbardziej korzystną ofertę. Wartościowych informacji dla osób poszukujących odpowiedniego kredytu dostarcza ranking kredytów hipotecznych. Decyzja odnośnie do kredytu hipotecznego powinna być bardzo dobrze przemyślana. Podstawową zasadą, o której powinien pamiętać przyszły kredytobiorca jest to, że wysokość raty kredytu powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości kredytobiorcy lub kredytobiorców (w przypadku małżonków).

Mniejsza rata czy krótszy czas spłaty?

Do dylematów, z którymi spotykają się przyszli kredytobiorcy, należy między innymi wybór między mniejszą ratą, a krótszym czasem spłaty. Im dłuższy okres spłaty, tym wyższe koszty kredytu i niższa rata. Łatwiej spłacać kredyt hipoteczny rozłożony na dłuższy okres. Niemniej osoby, które mają bardzo dobrą sytuację finansową i wysokie zarobki, mogą zdecydować się na wyższe raty kredytu hipotecznego, aby zapłacić za niego mniej i szybciej spłacić kredyt.
Na etapie realizowania umowy kredytowej jest możliwość zmiany okresu kredytowania i wysokości raty w drodze renegocjacji umowy kredytowej, niemniej nie każdy bank jest otwarty na takie zmiany i nie zawsze wyrazi na nie zgodę. W przypadku renegocjacji umowy kredytowej bank zazwyczaj ponownie bada zdolność kredytową.

Ranking kredytów hipotecznych

Bardzo przydatnym narzędziem dla osób poszukujących kredytu hipotecznego jest ranking kredytów hipotecznych udostępniany w ramach serwisów internetowych o tematyce finansowej. Sposób korzystania z kredytu hipotecznego jest bardzo prosty – wystarczy wskazać kwotę kredytu oraz okres kredytowania. Po zatwierdzeniu danych ranking wyświetli oferty różnych banków.
Konsumenci polscy są bardzo lojalni wobec banków. Zazwyczaj kredyt hipoteczny jest brany przez konsumenta w banku, w którym ma założony rachunek bankowy. Podobnie jest w przypadku lokat i pożyczek oraz kart kredytowych. Rzadko kiedy jedna osoba korzysta z oferty kilku banków.

Ranking przekieruje na stronę banku

Zaletą rankingu kredytów hipotecznych jest również to, że ze strony z ofertami osoba poszukująca kredytu hipotecznego ma możliwość przejścia bezpośrednio na stronę banku. Obecnie każdy bank posiada już sprawnie działającą bankowość elektroniczną. Po wybraniu interesującej oferty wyświetlonej w rankingu kredytów hipotecznych można przejść bezpośrednio do formularza wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego. Wniosek wypełniany na stronie internetowej ma postać formularza zawierającego podstawowe dane osobowe niezbędne do skontaktowania się przez konsultanta z wnioskodawcą. Po odebraniu wniosku internetowego przez bank, pracownik banku kontaktuje się telefonicznie lub emailowo z wnioskodawcą w celu omówienia szczegółów oferty.

Choć technologia znacznie się rozwinęła w ostatnich latach, to kredyty hipoteczne są nadal udzielane w sposób bardzo sformalizowany. Tego kredytu nie dostaniemy na dowód, w odróżnieniu od pożyczek i kredytów gotówkowych w niskich kwotach. Warto przygotować się na konieczność przedłożenia pliku dokumentów wymaganych przez bank. Dopiero po zebraniu pełnej dokumentacji bank będzie mógł podjąć decyzję o udzieleniu bądź o odmowie udzielenia kredytu. Po przeanalizowaniu dokumentacji bank może zaproponować także inną ofertę – np. na niższą kwotę lub dłuższy okres kredytowania, stosownie do oceny zdolności kredytowej.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje